Česká ekonomika se dostala za vrchol hospodářského cyklu

- Domácí autor: Martin Slapnička

Růst české ekonomiky podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil ze 4,2 procenta na 2,4 procenta. Za celý letošní rok by pak měla tuzemská ekonomika stoupnout zhruba celkem o tři procenta. Podle oslovených analytiků se česká ekonomika dostala za vrchol hospodářského cyklu.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: freeimages.com

„Vrchol hospodářského cyklu už máme za sebou. Slabší zahraniční poptávka nás dříve či později musí dohnat. Zpomalování ekonomiky bude pokračovat. Zbrzdí se zejména investice a čistý export. Negativně budou působit vyšší úrokové sazby, nedostatek pracovních sil a přepálené ceny nemovitostí. Naopak domácí spotřeba bude ekonomiku ještě pár měsíců držet,“ odhadla ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Českou ekonomiku budou podle ní navíc ovlivňovat i negativní vlivy ve světě. „Ani hrozba obchodní války, ani výprodeje na rozvíjejících se trzích nebudou české ekonomice pomáhat,“ míní Markéta Šichtařová.

Tuzemské hospodářství by se i podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka mělo začít připravovat na vstup do sestupné fáze ekonomického cyklu. „Růst úrokových sazeb bude postupně zpomalovat tempo růstu hrubého domácího produktu, což bude mít vliv i na hospodaření domácností, firem i státu,“ uvedl.

Přebytek rozpočtu v srpnu klesl, letošní schodek by přesto mohl být nižší

Přebytek státního rozpočtu se ke konci srpna snížil z červencových 16,6 miliardy korun na 14,8 miliardy korun. V loňském srpnu hospodařil stát s přebytkem 15,6 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Největší podíl na růstu příjmů měl meziročně silnější výběr daně z příjmu fyzických osob, který se zvýšil o 15,3 %. „To je důsledkem vysoké zaměstnanosti a výrazného růstu mezd. Roste i výběr daně z přidané hodnoty, lidé se vydělané peníze nebojí utrácet, a to čím dál častěji i za luxusnější výdaje zdaněné vyšší sazbou. Více státní pokladna utržila i na daních z příjmu firem a spotřebních daní z pohonných hmot i cigaret,“ vysvětluje ekonom Komerční banky Jakub Matějů s tím, že to vše odráží sílu hospodářské konjunktury.

Pro letošní rok plánuje ministerstvo financí rozpočet se schodkem 50 miliard korun. „Výsledek může být lepší, přesto se ale letos asi dočkáme výraznějšího schodku než v roce 2017,“ míní Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Nižší schodek letos očekává i Jakub Matějů. V příštím roce ale podle něj schodek pravděpodobně opět vzroste. „O něco později se totiž rozjely investiční výdaje, a bude nutné je ve větší míře financovat z rozpočtu v příštího roku. Přidá se k tomu již oznámený další silný růst mezd ve státní sféře, a to 15 % pro učitele, 10 % pro další pracovníky ve vzdělávání a minimálně 5 % pro ostatní státní zaměstnance. Proto čekáme v roce 2019 vyšší deficit než v letošním roce, a to ve výši 50 miliard korun,“ uvedl Jakub Matějů.

V příštím roce počítá ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun.  „Jeho plány jsou však opřeny o relativně optimistický výhled hospodářského růstu. Navíc se v návrhu rozpočtu posunuly očekávané příjmy dále na vyšší úroveň, a to bez konkrétních dodatečných opatření na příjmové straně. K tomu se přidává riziko výraznějšího zpomalení ekonomiky. Bilance rozpočtu v příštím roce tak může skončit v ještě hlubším deficitu,“ dodává Jakub Matějů.

Tagy: ekonomika schodek csu státní rozpočet česká ekonomika domácí ekonomika

Zdroje: ČTK,Právo