Česká inflace zůstává na devítiletých maximech
10. 3. 2008 – 13:05 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Česká inflace zůstává v únoru na devítiletých maximech 7,5% y/y (0,3% m/m). Za růstem stojí především vyšší náklady spojené s bydlením. Doznívají dopady zvýšení cen vodného, stočného a tepla, rostly také nájemné tažené deregulacemi. Na druhé straně překvapivě prudce zlevnily některé potraviny, především ovoce a zelenina.
Obchodní bilance v lednu s vysokým přebytkem a růst mezd ve 4Q oslabila inflace
Hospodaření státu se v únoru propadlo do schodku pět mld. Kč
V nadcházejících měsících sice mohou doznívat některé jednorázové pro-inflační faktory (např. vyšší spotřební daň na cigarety), úroveň 7,5% y/y by ale mohla být definitivním vrcholem současného inflačního šoku.
Co na to ČNB?
I takto vysoká inflace nedává ČNB do rukou argumenty pro další zvyšování úrokových sazeb. Velká část inflačních faktorů je zcela mimo kontrolu centrální banky a většina zaměstnanců si po inflačním šoku není schopna zjednat dodatečný nárůst mezd. To může, vzhledem k nižšímu růstu reálných mezd (okolo 2%), v tomto roce tlumit domácí poptávku a zmírňovat poptávkově inflační tlaky v české ekonomice. Navíc jsme svědky zpomalování zahraniční poptávky a prudkého posilování české koruny (od léta 2007 je o 14% silnější), která staví do nelehké pozice mnoho českých exportérů.
Trhy
Vysoká inflace by neměla příliš překvapit korunu a měnový pár EUR/CZK zůstane pravděpodobně v blízkosti 25,00 EUR/CZK. Příliš nadšené z inflace ale nemusí být české dluhopisy, které v v posledních dnech dostávaly co proto kvůli vysokým rizikovým prémiím (kreditním spredům) na globálních trzích. Očekávám proto další růst výnosů především na delším konci křivky.
Koruna na výsledky nereagovala a kurz stagnoval na úrovni 25,05 CZK/EUR. Data nepřináší pro měnovou politiku nový impulz – inflace se drží na 10-letém maximu díky jednorázovým faktorům; na druhé straně stojí silná koruna, nervozita na finančních trzích a riziko zpomalení ekonomiky. Do konce roku neočekáváme žádnou změnu úrokových sazeb.
Nezaměstnanost v únoru poklesla na 5,9% z lednové úrovně 6,1%.Výsledek je nepatrně lepší než se očekávalo (trh i AFT shodně 6,0%). Za poklesem počtu nezaměstnaných stojí sezónní vlivy a pokračující růst ekonomiky.
Zdroj: Atlantik FT, Postovni sporitelna