Česká spořitelna lidem od září výrazně zdraží bankovní poplatky

1. 6. 2010 – 9:41 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká spořitelna lidem od září výrazně zdraží bankovní poplatky
Banka zvýší 33 ze 44 poplatků pro soukromou klientelu a drobné podnikatele, Foto: ČSAS | zdroj: NašePeníze.cz

Aktualizováno: Česká spořitelna (ČS) od 1. září tohoto roku výrazně zdraží většinu svých bankovních poplatků.  

Jak agentura Mediafax zjistila z ceníku, který ČS zveřejnila v úterý, banka zvýší 33 ze 44 poplatků pro soukromou klientelu a drobné podnikatele, některé i dvojnásobně.

Spořitelna zdraží například převzetí platebního příkazu poštou, prostřednictvím sběrného boxu nebo na přepážce ze současných osmi na 15 korun. Od dubna příštího roku by se navíc tyto poplatky měly rozdělit a klienti, kteří by platební příkazy takto podávali na nestandardním formuláři, by za ně měli platit až 40 korun.

Více než čtyřikrát se zvyšuje poplatek za převzetí platebního příkazu prostřednictvím telefonního bankéře v systému přímého bankovnictví Servis 24 Telebanking. Za tuto služby klienti nyní zaplatí 3,5 koruny, od září to bude 15 korun. „Je v tom určitá logika, za služby, které jsou nákladnější, jako právě podávání příkazu, při němž asistuje živý telefonní bankéř, budeme účtovat vyšší ceny,“ řekla Mediafaxu mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Banka také od září zpoplatní samotné vedení účtu, které, v případě, že klient využíval také služby Servis 24, bylo dosud bez poplatků. Nově si klienti zaplatí za každý měsíc vedení účtu 20 korun. "Vedení sporožirového účtu bylo vždy za 20 Kč. Pokud si však klient k němu sjednal také službu přímého bankovnictví Servis 24 za 25 Kč měsíčně, získal slevu, a tudíž zmíněných 20 Kč neplatil," uvedla Havligerová s tím, že u této kombinace banka poskytovala slevu z ceny za vedení sporožirového účtu a to z důvodu dlouhodobé podpory přímého bankovnictví v době, kdy klienti neměli k dispozici Osobní účet České spořitelny. "V době, kdy klienti mají možnost zřídit si Osobní účet České spořitelny, jehož součástí může být i Servis 24, nedává tato sleva smysl. V současné chvíli máme zhruba 2,8 milionu sporožirových účtů, z toho přes 1,8 milionu jsou Osobní účty, dále pak jsou v tomto počtu zahrnuté další starší balíčky, jako je exklusive konto, studentské účty atd., kterých se poplatek netýká. Z počtu zmiňovaných 2,8 milionu sporožirových účtů se poplatek se poplatek 20 Kč týká pouze těch, které byly sjednány samostatně a klienti si k nim sjednali službu přímého bankovnictví Servis 24 – to je méně než 18 procent sporožirových účtů," vysvětlila mluvčí.

Zdarma zůstanou například vklady mincí na účet v počtu do 50 kusů, vklad bankovek cizí měny nebo výměna bankovek nebo mincí do 50 kusů.

Banka na druhou stranu snižuje poplatky za provedení zrychleného příkazu k úhradě přes clearingové centrum jinak, než prostřednictvím služby přímého bankovnictví ze současných 208 korun na 125 korun, nebo provedení rychlého příkazu k úhradě přes clearingové centrum prostřednictvím služby přímého bankovnictví z 203,5 koruny na 125 korun.

Některé poplatky pak banka mění zcela. Zatímco nyní je například výběr hotovosti na přepážkách ČS, z mimospořitelních bankomatů nebo na výplatních místech v rámci ČR účtován částkou 25 korun a sazbou 0,5 procenta z vybrané částky, od září bude spořitelna účtovat 40 korun za každý takový výběr. V případě, že klient vybere více než 8000 korun, bude tak pro něj poplatek nižší, než v současnosti.

Výrazně se také snižuje poplatek za výběr z bankomatů skupiny Erste, pod kterou ČS spadá, v zahraničí. Dosud si banka účtuje 100 korun za každý výběr a 0,5 procenta z vybrané částky. Od září bude každý takový výběr zpoplatněn částkou šest korun.

Spořitelna také snižuje roční úrokové sazby za část kreditního zůstatku. Například částek do 50 tisíc korun si bude účtovat dvě procenta místo dosavadních 2,5 procenta.

Nový sazebník bankovních poplatků České spořitelny pro soukromou klientelu a drobné podnikatele je k dispozici na internetových stránkách http://www.csas.cz/banka/content/inet/internet/cs/sk_prehled_zmen_sazebniku_2010_09.pdf

Sazebník nových poplatků pro komerční klientelu spořitelna zveřejnila na internetových stránkách http://www.csas.cz/banka/content/inet/internet/cs/kk_prehled_zmen_sazebniku_2010_09.pdf

-Mediafax

 

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,480 24,600
USD 23,930 24,110
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články