Česká správa sociálního zabezpečení neumí vysvětlit 695 milionu

17. 9. 2012 – 9:16 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká správa sociálního zabezpečení neumí vysvětlit 695 milionu
Kontroloři prověřili 39 zaměstnanců pracujících na ústředí správy. Zjistili, že 15 jich bylo vedeno v systému ARES, který eviduje podnikatelské subjekty v Česku. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nesrovnalosti ve výši 694,7 milionu korun odhalila kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v účetní uzávěrce České správy sociálního zabezpečení. Kontroloři kromě toho zjistili mnohá porušení zákoníku práce.

Nejvyšší kontrolní úřad se při kontrole zaměřil i na mzdové náklady a výdaje ČSSZ. Zjistil, že někteří její zaměstnanci byli v loňském roce evidováni jako osoby vykonávající podnikatelskou činnost – a to v oborech, kde by mohli zneužít data klientů sociálního systému. Tito lidé navíc neměli pro své podnikání souhlas zaměstnavatele. Tím porušili nejen zákoník práce, ale i pracovní řád ČSSZ.

Kontroloři prověřili 39 zaměstnanců pracujících na ústředí správy. Zjistili, že 15 jich bylo vedeno v systému ARES, který eviduje podnikatelské subjekty v Česku. Šest z nich navíc mělo živnostenské oprávnění podnikat v oborech, které se týkají poskytování finančních služeb, jako je například zprostředkování úvěru nebo poskytování pojištění. U zbylých devíti zaměstnanců šlo o jiné oblasti, například poradenství, zprostředkování obchodu a služeb a podobně. Podle NKÚ existuje riziko, že tito lidé mohli informace, ke kterým měli v systémech ČSSZ přístup, zneužít pro osobní podnikání.

Tato zjištění považuje MPSV za závažné, a to i přesto, že se jedná o možné podezření, nikoli potvrzené pochybení. „Věřím, že nový ústřední ředitel, který byl shodou okolností k dnešnímu dni jmenován do funkce, zmiňované případy prověří a pokud skutečně sezdá, že se jednalo o porušení předpisů, pak z toho vyvodí náležité důsledky,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Jitka Zadražilová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články