České ovoce postupně mizí z trhu

26. 6. 2013 – 18:05 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

České ovoce postupně mizí z trhu
Kam zmizelo české ovoce? V supermarketu naše jahody ani jablka neseženete Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

V obchodech nedostanete České ovoce a zeleninu! Proč? Obchody nakupují levněji ze zahraničí. Ovoce tak není místní a vlastně ani nedosahuje takové kvality jako tuzemské! Redakce TN.cz zjišťovala, zda-li v obchodech najdete alespoň nějaké české ovoce. Výsledek je tristní. Osmdesát procent ovoce a zeleniny pochází z ciziny!

Chcete české hrušky nebo meruňky? Tak to budete muset pořádně hledat. Převážná většina obchodních řetězců totiž prodává jen ovoce a zeleninu z ciziny. Důvodem je cena a snazší distribuce.

"Pravdou je, že většina ovoce je dovážena do obchodních řetězců z ciziny. Důvody jsou následující, za prvé lokální producenti nedokážou dodat dostatečné množství ovoce a zeleniny. Poptávka je příliš vysoká. Další důvod je ten, že pěstitelé raději pěstují obilí a například řepku olejnou. Pro ně je to ekonomicky bezpečnější," říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

 

"Například jablek je jen 40 procent na našem trhu. České hrušky také moc nespatříte na pultech řetězců, těch je tak 10 procent českých. Meruňky a například broskve pocházejí většinou ze Španělska. Jahody pak pocházejí například z Polska," dodává Ludvík.

"Samozřejmě všem spotřebitelům doporučuji nakoupit ovoce v lokálních "zeleninách", nejlépe pak přímo na farmách, či farmářských trzích. Tam máte jistotu, že nakoupíte pravé české ovoce. Navíc naše limity například na pesticidy jsou přísnější, než v zahraničí. Třeba u jahod, v Polsku třeba mohou používat více pesticidů.

Expert také varuje před nákupem ovoce a zeleniny u prodejců, kteří nabízejí ovoce a zeleninu u silnic. "To bych vůbec nedoporučoval, kvalita a původ ovoce je nedohledatelná. Navíc nevíte, jakými přípravky bylo ovoce ošetřeno. Může dokonce jít o ovoce z ciziny a mít pochybnou kvalitu," dodává předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,380 23,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články