Česko čeká další finančně nejistý rok

31. 12. 2010 – 15:11 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko čeká další finančně nejistý rok
Eurozónu, která se podobně jako Česko snaží za každou cenu škrtat výdaje, obchází opodstatněný strach z krachu některého ze slabších členů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ani čtvrtý rok od vypuknutí americké hypoteční krize zřejmě hned tak nepřinese jasno do budoucího vývoje. Informuje o tom v pátečním vydání deník E15.

Prognózy růstu české ekonomiky na příští rok zatím vypadají jako věštění z křišťálové koule: odhady růstu HDP se pohybují od 0,5 do 3,1 procenta a tápou i vážené instituce.

Ministerstvo financí patří se dvěma procenty tradičně mezi optimisty. Pokud by se však vyplnily černé prognózy, například domácích odborářů, a růst ekonomiky skončil kolem nuly, bude Miroslavu Kalouskovi chybět v rozpočtu dalších sto miliard korun. Očekávaný schodek hospodaření státu se pak vyšplhá na 235 miliard korun.

Výhledy na rok 2011 jsou spíše horší než loni, a to napříč sektory. Banky očekávají, že růst nesplácených úvěrů bude pokračovat a poptávka po nových půjčkách se nezvýší. Zisky bank bude navíc podrývat zostřující se regulace.

Letošek prožilo Česko ve znamení kontroverzního boomu solárních elektráren, který měl paradoxně kladný vliv jak na aktivitu bank v nových půjčkách, tak na výši investic, a tím i zrychlení růstu ekonomiky. To se příští rok opakovat nebude. Podobně nejisté jsou vyhlídky ve spotřebě. Propouštění a snižování platů zatím na velké utrácení v příštím roce neukazuje. Nijak dobré vyhlídky nemají ani firmy, které ještě letos táhly investice tím, že doplňovaly sklady.

Vyspělý svět – včetně Česka – trápí přetrvávající vysoká nezaměstnanost, která se má i v příštím roce pohybovat kolem hranice deseti procent. Domácí podnikatelské svazy přiznávají, že nezaměstnanost v příštím roce spíše ještě vzroste a co se týče tržeb čeká podniky převážně stagnace.

Eurozónu, která se podobně jako Česko snaží za každou cenu škrtat rozpočtové výdaje, stále obchází opodstatněný strach z krachu některého ze slabších členů. Spojené státy se snaží válku s krizí vyhrát tím, že pumpují do oběhu miliardy dolarů výměnou za nekvalitní cenné papíry. Riziko v poslední době roste také v rychlém zvyšování cen komodit, které může vyústit v inflaci a zvyšování úrokových sazeb.

Jediným možným růstovým impulzem pro Česko tak zůstává Čína, Rusko, Indie a další asijské či jihoamerické trhy. Pokud budou chtít tyto země dále investovat, využijí Německo jako tradičního exportéra kvalitního zboží a služeb. České firmy mohou z těchto dodávek profitovat zprostředkovaně.

Letos rostla česká ekonomika tempem kolem 2,5 procenta. Zhruba půlprocentním bodem k růstu přispěl boom solární energie.

-Simone Radacicova,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články