Česko dostalo důtku za nečisté financování politických stran

2. 5. 2011 – 8:25 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko dostalo důtku za nečisté financování politických stran
Zpráva kontrolního týmu jiné naznačuje, že strany přes prostředníky čerpají peníze ze státních firem a že utrácejí více peněz, než uvádějí, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Má-li Česko pokročit v boji proti korupci, měli by politici zveřejňovat více podrobností o financování stran, kontrola stranických účtů je často jen formální a slabá. To jsou závěry kontrolorů, kteří v ČR zkoumali financování politických stran pro Radu Evropy, píšou v pondělní Hospodářské noviny.

"Je nezvyklé, že finance českých stran nejsou pod speciálním dohledem," řekla Hospodářským novinám Tanja van Dijk. Zpráva kontrolního týmu mimo jiné naznačuje, že strany zveřejňují jen povrchní informace o svých výdajích, že přes prostředníky čerpají peníze ze státních firem a že utrácejí více peněz, než uvádějí. Oficiální účty často nezachycují skutečnost úplně věrně. "Mnohokrát jsme slyšeli, že kampaně stojí víc, než kolik se objeví ve výročních zprávách," dodala Tanja van Dijk. Současná pravidla je proto podle kontrolorů potřeba v mnohých ohledech zdokonalit.

Čtyřčlenný tým expertů sledoval poměry v Česku v rámci iniciativy Greco, ke které se přihlásilo čtyřicet států s cílem hledat účinnější zbraně proti úplatkářství.

Kam dál?

- PirateLeaks zveřejňuje financování českých politických stran

- Kolik nás stály politické strany z daní v roce 2010?

-Václav Kozák | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,820 23,940
USD 21,860 22,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články