Česko má stále nejnižší nezaměstnanost v EU, i to je problém

- Domácí autor: Martin Slapnička

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii (EU) se v červenci udržela na 7,7 procentech, což je nejnižší hodnota od prosince 2008. Česko se může opět pochlubit nejnižší nezaměstnaností v rámci EU ve výši 2,9 procenta.  

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Podle údajů Eurostatu se nezměnila v červenci ani míra nezaměstnanosti v eurozóně, kde dosáhla nejnižší úrovně od února 2009, a to 9,1 procenta. Počet lidí bez práce dosáhl v červenci 18,916 milionu, což je o 1,9 milionu méně než o rok dříve. V eurozóně klesl počet nezaměstnaných meziročně o zhruba 1,3 milionu na 14,86 milionu.

Chybí lidé

Díky dobré ekonomické situaci chybí firmám mnoho kvalifikovaných, i nekvalifikovaných zaměstnanců. Firmy tak tlačí na stát, aby zmírnil podmínky pro zaměstnávání cizinců.

Na sociálních sítích se však množí názory, že by firmy místo dovozu levné síly ze zahraničí měly zvyšovat ještě více mzdy. Ekonomové proti tomu varují, že přílišný tlak na mzdy, místo pozvolného, by mohl vést k odchodu některých firem do jiných zemí, kde se jim výroba vyplatí více. To by mohlo vést opět k růstu nezaměstnanosti a zhoršování ekonomické stuace.

Tagy: práce nezaměstnanost domácí ekonomika

Zdroje: Eurostat