Česko se propadlo o pět míst v žebříčku konkurenceschopnosti

24. 1. 2011 – 11:12 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko se propadlo o pět míst v žebříčku konkurenceschopnosti
Ještě hůře skončil ukazatel efektivita trhu práce, který spadl o 13 příček na 33. místo. Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika se za poslední rok v hodnocení globální konkurenceschopnosti propadla o pět míst v žebříčku Světového obchodního fóra. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).

Velmi špatně z hlediska Světového obchodního fóra dopadly státní instituce, které se propadly o deset míst na 72. místo. Zveřejněná analýza konkurenceschopnosti ukázala, že v této oblasti vedou země mimo EU. Na prvním místě skončil Singapur, za ním Švédsko a na třetím místě Nový Zéland. Mezi hlavní české problémy patří nedostatečná vymahatelnost práva či rozsah korupce.

Ještě hůře skončil ukazatel efektivita trhu práce, který spadl o 13 příček na 33. místo. V Česku si polepšila pouze infrastruktura, která stoupla o devět příček na celkové 39 místo. Z hlediska celkové konkurenceschopnosti se ČR umístila na 36 místě. (Čtěte také: V Česku jsou vyšší platy, ale méně kvalifikovaných lidí, než v Maďarsku a na Slovensku )

Podobně nepříznivá situace je v oblasti regulace podnikatelského prostředí. Na prvním místě žebříčku se umístil Singapur, za ním Hongkong a třetí místo patří Lucembursku. V tomto ukazateli se ČR propadla z 18. místa na 24., čímž se posunula pod Bulharsko či Maďarsko.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) po vyhodnocení výsledků dospělo mimo jiné k závěru, že ve světovém měřítku ztrácí konkurenceschopnost i Evropská unie jako celek. Proto by se ČR neměla poměřovat jen s jinými státy EU, ale i s dalšími hráči na světovém trhu.

"Když se podíváte na podíl Evropské unie na světovém obchodu za poslední dekádu, tak prakticky stagnuje. Čína své postavení naopak násobně zlepšila. Podíl USA dokonce výrazně klesl," konstatoval ministr průmyslu.

V oblasti konkurenceschopnosti má MPO v současnosti dvě základní koncepce: analytickou a strategickou. Analytická fáze, kterou MPO právě představilo, má popsat základní problémy české ekonomiky.

Ve fázi strategické hodlá MPO ve spolupráci s odborníky, dalšími rezorty, vládou a parlamentem připravit komplexní strategii konkurenceschopnosti, z níž by bylo zřejmé, kam hodlá ČR dlouhodobě směřovat.

MPO hodlá reagovat řadou změn v proexportní politice. "Chceme směřovat od vysoké administrativní zátěže ke zjednodušení procedurální náročnosti podnikání. Chceme také změnit přístup v tom, že bychom našim firmám ukazovali, po čem je ve světě poptávka," vysvětlil Kocourek.

-Jiří Táborský | MED

Kam dál?

- Česko má podle Japonců druhé nejlepší dodavatele na světě

- Makroekonomický obrázek ČR zůstává velmi dobrý

- Globální ekonomika poroste letos 3,4procentním tempem

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články