Česko-vietnamská společnost: Kde zkrachovali čeští podnikatelé, jsou Vietnamci úspěšní

23. 6. 2010 – 9:00 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česko-vietnamská společnost: Kde zkrachovali čeští podnikatelé, jsou Vietnamci úspěšní
Převážně českým obchodníkům v menších městech se prý nelíbí otevírací doba vietnamských obchodů, | zdroj: NašePeníze.cz

Vietnamce inspektoři kontrolují stejně, jako české obchodníky. V úterý to agentuře Mediafax řekl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Reagoval tak na vyjádření prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky, podle kterého dozorové orgány vietnamské obchodníky kontrolují nedůsledně a ti tak neplatí daně. "Stát tím přichází o miliardy korun ročně," řekl Juračka.

Winter však s jeho tvrzením nesouhlasí. "Na nedávném kongresu pro vnitřní trh Sámoška vystoupil v panelové diskuzi na téma Vietnamští obchodníci - hrozba pro tradiční trh nebo jeho potenciální partneři? náměstek ředitele a vedoucí odboru kontroly z inspektorátu Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Plzni Václav Novák, který jasně uvedl, že jejich inspekce pravidelně a průběžně kontroluje české obchodníky i vietnamské a všechny kontroluje se stejnou pečlivostí," prohlásil Winter a dodal, že na vietnamské obchodníky navíc dochází mnoho anonymních udání.

Převážně českým obchodníkům v menších městech se prý nelíbí otevírací doba vietnamských obchodů. "Sami zavírají už v pět hodin odpoledne a mnody mají o sobotách i nedělích zavřeno. Naproti tomu Vietnamci mají své obchody s potravinami otevřené od rána od sedmi hodin do večerní dvaadvacáté hodiny každý den včetně víkendů," naznačil možný důvod sporů předseda česko-vietnamské společnosti.

 

<%Anketa162%>

 

Podle Wintera také není pravda, že by vietnamští obchodníci neplatili žádné daně. "Pokud chce Vietnamec prodloužit vízum, musí předložit Cizinecké policii výpis o bezdlužnosti finančnímu úřadu i zdravotní pojišťovně," řekl Winter.

V Česku podle posledních údajů podniká na živnostenský list 35 590 Vietnamců. "I mezi nimi se najdou lajdáci a někdy i kriminálníci, jako ostatně i mezi našimi podnikateli. Nelze to však paušalizovat, jak to uvedl pan Juračka, kterého si jinak velmi vážím za jeho vynikající manažerské schopnosti.

Dodržovat provozní předpisy a zákony musí všichni a jsou od toho k tomu zřízené státní orgány a instituce. Pravdou je, že tam kde zkrachovali naši podnikatelé vinou blízkosti nových supermarketů si opuštěné prodejny pronajímají Vietnamci a jsou úspěšní," uvedl Winter, podle kterého jsou Vietnamci příkladně pracovití. "Nutí je k tomu fakt, že jsou legislativně v naší zemi cizinci, a tak oproti jiným komunitám nemají od našeho státu na nic nárok a nedostávají od našeho státu na nic ani korunu. Jejich pracovitost je potřeba využít, ne je paušálně očerňovat ve snaze zabránit potřebné konkurenci," odmítl výhrady vůči vietnamské komunitě Winter.

-Mediafax

Kam dál?

- Vietnamští obchodníci způsobují miliardové daňové ztráty

- Stížnosti lidí na práci úřadů stagnují, komu si vlastně můžete stěžovat?

- Finční úřady musely díky chybám úředníků vrátit 1,2 miliardy korun

- Stát už nesmí tajit, komu prominul daň. Rozhodl to nejvyšší správní soud

- Daně firmám neporostou. Věci veřejné ustoupily

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články