Česku hrozí další arbitráž, může nás připravit až o 12 miliard

4. 1. 2011 – 20:52 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česku hrozí další arbitráž, může nás připravit až o 12 miliard
Prozatím největší částku, deset miliard korun, stát prohrál v arbitráži se společností CME, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Spor, který by mohl stát státní pokladnu až 12 miliard korun, údajně souvisí s IT zakázkami pro státní podnik Lesy ČR. Firma Washington Investment Company LLC (WIC) podala ministerstvu financí oznámení o existenci sporu. Uvedl to server Ekonom.cz.

"Mohu potvrdit, že jsme dostali dvě oznámení o sporu od této společnosti s vyčíslením údajně ušlého zisku. Zatím se s nimi seznamujeme," řekl serveru mluvčí ministerstva Ondřej Jakob bez dalších podrobností.

Firma WIC podala ještě druhé oznámení, v tomto případě škodu zatím nevyčíslila. Server však uvedl, že se druhý spor údajně týká postupu finančního úřadu Praha 4 vůči této společnosti.

"Po oznámení sporu vždy běží lhůta šesti měsíců, a pak se rozhoduje, zda bude skutečně zahájena arbitráž," uvedl poradce ministra financí Radek Šnábl.

Prozatím největší částku, deset miliard korun, stát prohrál v arbitráži se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova.

Minulý týden však stát prohrál arbitráž s bankou ČSOB, kde se jednalo o zhruba 33 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) kvůli tomu chystá podat trestní oznámení na všechny členy bývalé vlády Miloše Zemana, kteří v roce 2000 odhlasovali nevýhodnou smlouvu s ČSOB, navíc na tehdejšího guvernéra ČNB a nuceného správce.
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články