Cestovní kanceláře letos prodaly méně zájezdů, ceny ponechají stejné

28. 12. 2009 – 14:07 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cestovní kanceláře letos prodaly méně zájezdů, ceny ponechají stejné
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Z analýzy výsledků cestovních kanceláří vyplývá, že naše cestovní kanceláře celkově letos zaznamenaly meziroční pokles počtu prodeje zájezdů o 15% a pokles tržeb o 20%. Prodalo se totiž nejen méně zájezdů, ale navíc ještě v průměru levnější než vloni. Oznámila to Asociace Českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).


Zatámco vloni se v České republice prodalo 2,3 mil. zájezdů za 15 mld. Kč, letos došlo k poklesu na 1,95 mil. prodaných zájezdů za 12 mld. Kč.

V případě leteckých zájezdů, kterých bylo jen 20% z celkového počtu, činil letos propad prodeje dokonce 30%. Cestovní kanceláře tak musely letos v dubnu a květnu, po vyhodnocení prodejů na First minute, masově vystornovávat neprodané kapacity leteckých zájezdů, aby se vyhnuly hrozícímu velkému převisu nabídky Last momentů nad poptávkou. Češi tak kvůli krizi letos skutečně šetřili.

Stejně jako vloni se letos prodalo přibližně 40% zájezdů formou First minute, 40 % Last minute a 20% tvořil standartní prodej za katalogové ceny.

Prodej dovolených přes internet opět povyrostl

Nárust opět zaznamenal prodej zájezdů přes internet, takto se letos prodal již každý čtvrtý zájezd v České republice. Stále však v tomto ohledu zaostáváme za státy západní Evropy, kde se přes internet prodává 35% všech zájezdů a v USA dokonce 40%.

Také letos bylo nejpopulárnější českou zahraniční destinací Chorvatsko, následuje Slovensko a Itálie.  Dokonce polovina všech českých zahraničních dovolených byla realizována v jedné z těchto tří zemí.

Na dalších místech, co do počtu dovolených českých turistů, se letos podle našich anylýz umístilo Řecko, Rakousko, Egypt, Velká Británie, Španělsko, Francie, Bulharsko, Turecko, Maďarsko a Tunisko.

Krize pčispěla také ke krachu některých cestovek

Z celkového počtu přibližně 950 cestovních kanceláří, které byly letos na trhu, zkrachovalo pět ( Tomi tour, Balkan travel, Cool travel, Retur, Relax Max Tours), což procentuálně plně odpovídá situaci ve vyspělých zemích EU a z tohoto pohledu se letošní rok jeví jako standartní.

Co však bylo letos velmi nestandartní, to je počet postižených klientů a zde se letošní krize projevila naplno. Letošní krach Tomi tour byl největším krachem cestovní kanceláře v české historii, kdy bylo postiženo přibližně 16 tis. klientů a toto množství náhle bezprizorních klientů dokonce letošní léto způsobilo chvilkový nedostatek zájezdů Last minute.

K letošním postiženým klientům musíme přičíst také několik desítek tisíc českých turistů, kteří měli zakoupené letenky u zkrachovalé letecké společnosti SkyEurope. Tento obrovský krach byl také mimojiné jedním z hlavních důvodů, proč orgány EU znovuzahájily intenzivní přípravy návrhu o povinném pojištění leteckých společností proti úpadku v rámci celé EU, stejně jako je tomu u cestovních kanceláří.   

V roce 2010 dáme za dovolenou zhruba stejně jako letos

Tomio Okamura - viceprezident a mluvčí AČCKA k tomu uvedl: \"Na příští rok nasmlouvaly české cestovní kanceláře přibližně stejné množství zájezdů, jako se prodalo v letošním roce tzn. 2 miliony zájezdů. V příštím roce tak již neočekáváme výrazný pokles prodejů zájezdů, ale stagnaci.\"

\"Předpokládáme tedy, že krize bude ještě doznívat, jelikož do loňského roku tzn. před krizí, zaznamenávaly cestovní kanceláře každoročně meziroční nárust prodejů zájezdů přibližně o 5%.: Dodal Okamura.

Katalogové ceny zájezdů jsou pro příští rok přibližně stejné jako letos. Případné slevy se tak projeví především v rámci Last minute.

Velkou změnou pro příští rok je však nová zákonná povinnost, kdy musí cestovní kanceláře nově uvádět konečnou cenu zájezdu.

Kam dál?
- Cestovní kanceláře musí nově zveřejňovat ceny dovolených včetně poplatků
- Tomio Okamura: Cestovní kanceláře neuvádějí cenu zájezdu i s palivovým příplatkem v zájmu klienta
- Dovolená: Nejkrásnější a nejdražší hotelové pokoje světa jsou i v Česku
- First minute: Cestovní kanceláře začaly hon na klienty letních dovolených, kolik ušetříte?

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,430
USD 22,190 22,370
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články