ČEZ: Ceny elektřiny jsou nyní až o 30 procent výše než před rokem

1. 6. 2011 – 16:25 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ: Ceny elektřiny jsou nyní až o 30 procent výše než před rokem
Výroba v České republice může podle mluvčí ČEZu velmi mírně vzrůst. Rozhodně ale podle ní nelze počítat s tím, že by ČEZ vývozem nahradil německé jaderné elektrárny. | zdroj: NašePeníze.cz

Po odstavení osmi jaderných elektráren v Německu vzrostla cena silové elektřiny o 15 procent, spotové ceny jsou o 30 procent vyšší než před rokem.

"Trhy jsou propojené a rozhodnutí jednoho státu má bohužel vliv na cenové hladiny všech států na propojeném trhu. Po odstavení osmi jaderných elektráren v Německu vzrostla cena silové elektřiny o 15 procent," uvedla pro agenturu Mediafax mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Pokud jde o ceny pro koncové zákazníky, bude podle Novákové ještě záležet, jak se trh bude vyvíjet dále do konce roku.

"Nakupujeme elektřinu průběžně, prvních devět měsíců v roce, vždy poměrnou část. Zatím je tedy těžké odhadovat. Je ale pravdou, že spotové (day ahead poznámka redakce) ceny elektřiny jsou nyní až o 30 procent výše než spotové ceny před rokem. Tyto ceny se ale tolik nepromítají do konečných cen," upozornila Nováková.

Výroba v České republice může podle Novákové velmi mírně vzrůst. Rozhodně ale podle ní nelze počítat s tím, že by ČEZ vývozem nahradil německé jaderné elektrárny.

"Žádné elektrárny neplánujeme stavět pro vývoz elektřiny. Můžeme obchodně uplatnit eventuálně dočasný přebytek. Dá se však očekávat, že německá vláda přijde se strategií, jak výkon jaderných elektráren nahradit. Podle toho, jak budou vypadat podmínky na německém trhu pro nové zdroje, tak zanalyzujeme uplatnění našeho projektu nové uhelné elektrárny v lokalitě Profen v sousedství námi spoluvlastněného německého dolu Mibrag," dodala Nováková.

Podle předběžných propočtů české vlády se v České republice kvůli uzavření jaderných elektráren v Německu do roku 2022 zdraží energie o 30 procent. Při návštěvě Drážďan to ve středu řekl premiér Petr Nečas. To by podle něj ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Více čtěte v článku: Nečas: Elektřina v Česku zdraží o 30 procent.

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články