ČEZ chce postavit síť dobíjecích stanic pro elektromobily, ty vyrobí třeba TPCA

1. 4. 2010 – 18:34 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČEZ chce postavit síť dobíjecích stanic pro elektromobily, ty vyrobí třeba TPCA
ČEZ jedná s automobilkou PSA Peugeot Citröen a Toyotou, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Společnost ČEZ chce do roku 2013 postavit síť zhruba 200 dobíjecích stanic pro elektromobily. Informovala o tom ve čtvrtek společnost ČEZ.„Pro Skupinu ČEZ je koncept elektromobility velkou výzvou,“ řekl již dříve Martin Roman, generální ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ.

Dobíjecí stanice pro baterie elektromobilů jsou pionýrským projektem a musí se v souvislosti s nimi řešit řada věcí jako propojení distribuce měření, prodeje, homologace zařízení, elektronické rozhraní a napojení na fakturaci, standardy připojení, varianty technického provedení, počet zásuvek na jedné stanici, vyjmenoval Martin Pavlíček, mluvčí společnosti ČEZ.

Kromě finanční náročnosti celého projektu musí společnost ČEZ vyřešit i technické záležitosti.

„V jedné dobíjecí stanici, která na první pohled připomíná jednoduchý kovový sloupek v zemi, se protíná celá řada problematik. Je třeba propojit distribucí a měření elektřiny, mít zajištěný příkon, který nepřekročí místní limity sítě,“ uvedl Tomáš Chmelík, manažer projektu mobilita. Chmelík prozatím vylučuje úvahy, že by stačilo na běžných čerpacích stanicích zavést prodlužovací kabely a dobíjet elektromobily z klasické rozvodné sítě.

 

<%Anketa98%>

 

Důležitým prvkem projektu jsou i automobily, které vzhledem k náročné technologii, musí být malé. Energetická společnost jedná s automobilkou PSA Peugeot Citröen, která spolu s Toyotou vyrábí v Kolíně malá vozidla.

Společnost PricewaterhouseCoopers odhadla, že do roku 2020 budou elektromobily představovat až pět procent celkové světové produkce automobilů. Koncepty infrastrukturních sítí pro ně jsou nejrozvinutější ve Velké Británii, Spojených státech a Japonsku.

(Mediafax)

Kam dál?

- ČEZ chce na českých silnicích elektromobily

- Škoda auto chce vyrábět Superb na elektrický pohon

- Automobily s hybridním pohonem a elektromobily jsou žádané

- Volkswagen Up! Lite - auto se spotřebou 2,5 litru půjde do výroby

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články