Chcete koupit byt? Nespěchejte!
24. 11. 2008 – 8:19 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:
Ceny bytů až dosud jen rostly. Nyní by mohlo dojít k dlouho očekávanému obratu a byty by se mohly stát dostupnějšími. Ve prospěch snižování cen hovoří celá řada faktů. Kdy může výprodej bytů začít?
Novostavby pomalu zlevňují
První developerské společnosti již začaly se zlevňováním vybraných projektů. Z větších hráčů kupříkladu Central Group významně zlevnil byty v lokalitě Nové Letňany. Podle slov představitelů společnosti se jednalo o výjimečnou a jednorázovou akci… přesto nevyloučili, že se k podobnému kroku možná (výjimečně, pochopitelně) ještě ve vybraných lokalitách odhodlají.
Ke stejnému kroku přistoupilo i Orco. Levněji doprodávalo byty z projektu Tyršův Vrch. A sleva nebyla malá – dosahovala u některých bytů i dvou ročních průměrných platů… Oficiálním důvodem bylo splnění podmínek rychlosti prodeje bytů vůči bance. Plošné zlevňování zatím ale i Orco popírá.
I další zástupci developerů se přiklánějí k dalšímu růstu cen, někteří ovšem připouštějí i jejich stagnaci. Například společnost FINEP. Zároveň ale očekává pro příští rok růst pražských cen o 5 až 10 %… „Může se také stát, že nabízené nemovitosti budou na trhu zůstávat déle, což ale nemusí mít vliv na jejich konečnou cenu, jen bude trvat delší dobu, než se prodají,“ uvedla Pavla Temrová, tisková mluvčí společnosti FINEP.
Developeři ale už ze své podstaty nemohou tvrdit nic jiného, než že ceny jejich projektů porostou. Kdyby jejich zákazníci jen zaslechly slovo o možném poklesu, tržby developerů by se snížily a sami developeři by se dostali do vážných existenčních potíží. A museli by zlevňovat.
Developeři jsou závislí na bankovních půjčkách. Banky ale nyní samy mají potíže získat dostatek prostředků, natož aby je půjčovaly na (v současné době americké realitní krize) nejisté developerské projekty. Developeři nemohou ani efektivně sáhnout k úpisy nových akcií, neboť jejich cena klesla na zlomek jarní hodnoty. Přesto k tomuto kroku sahá ECM, jeden ze dvou developerů obchodovaný na pražské burze.
Starší byty
Podle Českého statistického úřadu zatím nedochází k poklesu cen bytů. Nabídkové ceny ve 3. čtvrtletí vzrostly meziročně jen o 5,4 %, zatímco o čtvrtletí dříve to bylo o 7,1 %. Zároveň ale přibývají lokality, kde i nabídkové ceny stagnují, nebo klesají.
Více na Hypoindex.cz
V lukrativních pražských lokalitách nabídkové ceny vzrostly i o deset procent. Důvodem ovšem může být ještě zažitá praxe, kdy pokud majitel bytu nebyl při prodeji určitý čas úspěšný, navýšil cenu a čekal dál. Nabídková cena totiž není totéž, jako skutečně zrealizovaná cena. A rostou počty bytů v nabídkách realitních kanceláří, které již nejdou za původní ceny tak rychle na odbyt.
Podle zprávy Hospodářských novin klesá i cena družstevních bytů. I na nich se podepsala současná situace na finančních a realitních trzích.
Co na to banky?
Banky se stávají čím dál obezřetnější v půjčování prostředků. Očekávají pokles cen nemovitostí a snížení schopnosti splácet úvěry u občanů.
Lubor Žalman, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank v České republice, na otázku rozdílného pohledu na další vývoj cen nemovitostí přesvědčivě uvedl: „Kdybych byl developer, tak se tak tvářím také. Ale já jsem bankéř.“.=