Chcete pronajímat byt? Musíte informovat sousedy

2. 2. 2014 – 19:37 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Chcete pronajímat byt? Musíte informovat sousedy
Pokud jste vlastníkem bytu a hodláte ho pronajímat, už to není jen vaše věc. Máte od začátku letošního roku novou oznamovací povinnost. Je potřeba nahlásit jména, počet nájemníků a adresy. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pokud jste vlastníkem bytu a hodláte ho pronajímat, už to není jen vaše věc. Máte od začátku letošního roku novou oznamovací povinnost. Je potřeba nahlásit jména, počet nájemníků a adresy.

Oznámení je také potřeba i tehdy, pokud byt prodáváte nebo darujete a majitelem se stane někdo nový.

Zatím je to z těch nejzásadnějších povinností vše, ale dalších změn se majitelé bytu dočkají už za rok. Všechny domy, které mají celkovou podlahovou plochu v souhrnu 1 500m2  a více, budou muset mít energetické průkazy budov. To se týká například panelových nebo činžovních domů, které mají dva vchody a minimálně tři patra.

Přesto, že na přípravu je ještě dostatek času, PENB se bude týkat obrovského množství bytových domů. Je také nutné počítat s tím, že vystavení PENB pro celý činžovní dům může chvíli trvat a je třeba se touto povinností zabývat včas,“ doplňuje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space.

Čím lukrativnější byt, tím vyšší náklady

Až do konce minulého roku platilo, že náklady na údržbu společných prostor se rozpočítávají podle velikosti jednotlivých bytů. Nově však došlo ke změně. Další možností výpočtu je používat jako měřítko lukrativnost bytu, nikoli jeho velikost.

V takovém případě si společenství může odhlasovat, že suterén nebo přízemní byty budou mít na společných nákladech menší podíl. Naopak byty ve vyšších patrech, tedy většinou lukrativnější nemovitosti s hezčím výhledem, budou platit vyšší částku,“ říká Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

Jaké rozložení plateb si Společenství vlastníků jednotek zvolí, záleží na hlasování. Od nového roku jsou tedy možné obě varianty. A s hlasováním souvisí i další změny.

Odhlasovat nějakou variantu nebylo ještě minulý rok tak jednoduché. K přijetí rozhodnutí byl potřeba souhlas všech vlastníků. Teď ke změnám stačí, když pro návrh zvedne ruku, nadpoloviční většina přítomných vlastníků. Dochází tedy ke zjednodušení schvalovacího procesu.

Pravidelně se stávalo, že se shromáždění sešlo, ale nic neodhlasovalo, protože nemělo dostatečný počet hlasů. K takové situaci již nedojde. Naopak vlastníci budou více motivováni se jednání účastnit,“ vysvětluje Daniel Kotula z RE/MAX.

-Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články