Chcete zhodnocení? Pak investujte, pozor však na triky prodejců

30. 8. 2017 – 9:05 | Investice | red | Diskuze:

Chcete zhodnocení? Pak investujte, pozor však na triky prodejců
zdroj: freeimages.com

Investice jsou jedinou možností, jak rozmnožit vydělaný majetek. Bez investic s úsporami na spořicích účtech jen ztrácí hodnotu vlivem inflace. Na co ale dát pozor při investování? A jaké triky využívají nekalí investiční zprostředkovatelé?

Základ investování: Investiční dotazník

Každé investici má ze zákona předcházet vyplnění investičního dotazníku. V rámci něj se zjišťují zkušenosti investora, jeho vztah k riziku a majetkové poměry. Pravdivé vyplnění investičního dotazníku tvoří základ pro nabídku investic.

Psali jsme:

- Zbývá pětistovka. Prokouřit? Propít? Nebo investovat?

- Češi sedí na penězích v bankách i přes to, že vklady prodělávají

- Zájem o penzijní připojištění klesá, lidé hledají jiné způsoby spoření

Triky 1 a 2

Při vyplňování investičního dotazníku se někteří neseriózní investiční zprostředkovatelé uchylují ke dvěma trikům. První z nich je doporučení zaškrtnout volbu „nechci sdělit informace“ a investiční dotazník klient nevyplní. To následně znemožňuje obchodníkovi určit přiměřenost investice pro klienta.

Druhým, významně nebezpečnějším trikem, je „tady mi to podepište, já to pak za vás vyplním“. Tímto způsobem může investiční zprostředkovatel z konzervativního investora hledajícího především bezpečí investora vyhledávajícího vysoký výnos bez ohledu na míru podstoupeného investičního rizika.

Tip

Vždy pečlivě a pravdivě vyplňte investiční dotazník. Dozvíte se, jaké investice pro vás jsou přiměřené a jaké jsou již příliš riskantní, ale především budete právně chráněni v případě, kdy vám neseriózní investiční zprostředkovatel prodá nepřiměřenou investici.

Nepřiměřeně riziková investice

Investor může investovat do celé škály investic, které se liší mírou rizika. Bezpečné investice jsou srovnatelné s vložením peněz na spořicí účet – a přináší i srovnatelný výnos. Dynamické investice nabízí výnos nepoměrně vyšší, ovšem s rizikem propadu i o desítky procent.

Vysoce rizikové a spekulativní investice zpravidla využívají i pákového efektu a v případě úspěchu jsou schopné znásobit vložené prostředky. V případě neúspěchu ale „vyluxují“ celý investiční účet – a někdy i více a investor musí další ztrátu doplatit z dalších zdrojů.

Trik 3

Za více rizikové/dynamické investice jsou vypláceny vyšší provize za jejich zprostředkování. V zájmu nekalých investičních zprostředkovatelů je proto přesvědčit investora k rizikovější investici, než by odpovídalo jeho zájmům.

Tip

Dynamické (rizikové) investice jsou vhodné i pro konzervativní investory. Ovšem za několika podmínek: Jedná se o dlouhodobou investici a ztráta investované částky není pro konzervativního investora příliš významná. Např. akciové investice (akciové podílové fondy, ETF či přímé investice do akcií) jsou pro konzervativní investory vhodné s investičním horizontem alespoň 10 či 15 let (např. na spoření na důchod). Rozhodně nejsou vhodné pro krátkodobé či střednědobé investice.

Investičko místo investic

Pomalu ustupující i vlivem legislativy jsou investice prostřednictvím investičního životního pojištění (IŽP). Jeho „výhodnost“ byla stavěna především na základě daňových úlev. Ve skutečnosti jednou z mála výhod investic prostřednictvím IŽP je možnost peníze převést snadno a bez daní na libovolnou obmyšlenou osobu v případě smrti pojištěného/investora.

Triky 4 a 5

Trikem při prodeji investic je již samotné přesvědčení klienta o koupi investičního životního pojištění místo klasických investic, nejčastěji v podílových fondech. Proč IŽP nebrat? V prvé řadě vstupem dalšího mezičlánku (pojišťovny) se investice dále prodražuje. Pojišťovna si účtuje poplatky za inkaso pojistného, správu pojištění a mnoho dalších. Nejvíce peněz klientovi odpluje prostřednictvím správcovského poplatku na úrovni pojišťovny, kdy je tento poplatek fakticky zdvojen (obdobný si účtuje i podílový fond, resp. investiční společnost).

Nazvat vysloveným podvodem, byť žádný soud v této věci dosud nerozhodoval, lze stav, kdy pojišťovací zprostředkovatel přijde za svým klientem po uplynutí storno lhůty (dříve 2 roky, nyní 5 let) a doporučí mu zrušit či převést do splaceného stavu předešlou smlouvu IŽP na investice a uzavřít „novou, lepší, moderní“. Výsledkem je další provize pro prodejce a „vysátí“ naspořených prostředků klienta.

Tip

Kdykoli vám kdokoli bude nabízet investici prostřednictvím pojištění, buďte významně obezřetní. Zpravidla lze obdobnou investici získat přímo prostřednictvím podílových fondů. Ve výjimečných případech je z legislativních důvodů IŽP pro danou investici jedinou možností, jak ji nabízet veřejnosti. V takovém případě je ale otázkou, zda se jedná o vhodnou investici.

Předplacené provize na desítky let

Investičko na investice je vlivem regulace a vyšší finanční gramotnosti a povědomí lidí na ústupu. Na scénu ale přichází nový trik. S pravidelnými investicemi prostřednictvím podílových fondů se pojí vstupní poplatky. Ty slouží k úhradě distribučního kanálu – ať se jedná o investičního zprostředkovatele či pobočky banky. A je možné je hradit dvěma základními způsoby: Průběžně a předplaceně.

Triky 6 a 7

Někteří investiční zprostředkovatelé si vstupní poplatky nechávají předplácet na nesmyslně dlouhé období – i 40 let. V průběhu takto dlouhé doby se nepochybně změní životní situace domácnosti a bude nutné změnit i investiční strategii. Předplácet poplatky na takto dlouho se proto zpravidla nevyplatí.

Srovnatelné s podvodem u přesmlouvávání investičního životního pojištění je častá změna investic a jejich přesouvání mezi jednotlivými společnostmi. Po několika letech investiční zprostředkovatel nabídne „novou, lepší, výhodnější“ investici a nechá klienta opět předplatit vstupní poplatek na desítky let.

Tip

I seriózní investiční zprostředkovatelé a finanční poradci si nechávají poplatky u investic předplácet. V takovém případě ale nabízejí významné slevy na poplatku, které předplacení mohou vykompenzovat. Navíc při dlouhodobé spolupráci a změně investiční strategie již vstupní poplatek klientovi znovu neúčtují a odpouštějí ho.

Pozor na podvody

Dosahovat vysokých výnosů lze. Ovšem vždy je cenou vyšší riziko. Nabízí-li někdo investici s neobvykle vysokým výnosem a tvrdí-li, že je naprosto bezpečná, navíc si ji v rozumně dlouhém termínu (nejdéle do 3 měsíců, ale často i např. každý měsíc) můžete vybrat, nevěřte mu. Není, skutečně není investice s vysokým výnosem a bez rizika.

Některé investiční příležitosti se na první pohled mohou jevit jako minimálně rizikové a přesto nabízejí zajímavý výnos. Těmi jsou např. dluhopisy, které může bez jakékoli regulace vydávat kdokoli. Regulována je pouze jejich distribuce, což ovšem, jak historie ukazuje, lze poměrně snadno obejít. V některých případech se jedná o vysoce rizikovou investici, u níž hrozí, že dlužník zkrachuje a dluhy nebude schopen zaplatit. U jiných jde vysloveně o podvod na principu Ponziho schématu.

Tip

Nerozumíte-li nějaké investici, nechte si ji podrobně vysvětlit. Držte se slov Warrena Buffetta a neinvestujte do ničeho, čemu nerozumíte. Pokud vám společnost, která vydává dluhopisy nebo nabízí jinou „bezpečnou investici“ není schopna vysvětlit, jak dosáhne zisku a z čeho dluhopisy následně splatí, raději se jí vyhněte.

-Petr Zámečník | Více na Investujeme.cz

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články