Chytrý telefon nemusíte měnit každý rok. Zkuste mu prodloužit životnost

14. 1. 2019 – 17:02 | Věda a technika | Martin Slapnička | Diskuze:

Chytrý telefon nemusíte měnit každý rok. Zkuste mu prodloužit životnost
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

I levnější nebo starší modely chytrých mobilních telefonů mají co nabídnout, jen musíme vědět, jak s nimi zacházet, aby byly jako nové. Dříve než se rozhodnete pro koupi nového chytrého telefonu, dobře zvažte, zda ten, co máte, stále vyhovuje vašim potřebám. Pokud ano, nechte si jej a vylepšete ho.

Nač se zbavovat svého stávajícího telefonu, pokud vám stále dobře slouží? Udržet ho ve formě zvládnete i vlastními silami.

Aktualizujte operační systém. S ním se instaluje také aktuální bezpečnostní software a příjemné užitečné novinky. Lze tak dokonce zrychlit činnost již mírně unaveného přístroje. Pokud však telefon novou verzi systému není schopen unést, skutečně potřebujete nový.

Vyměňte baterii. Při běžném používání začíná výkonnost baterie klesat zhruba po dvou letech, říká Richard Fisco, odborník na chytré telefony americké spotřebitelské organizace Consumer Reports. Čím častěji mobil nabíjíte, tím méně vám jeho baterie vydrží. Pokud je to jediný problém, který s telefonem máte, nechte si ji vyměnit.

Vyměňte display, je-li poškrabaný nebo prasklý. I starší smartphone s novým displejem prokoukne a jeho používání bude radostnější.

Zvětšete úložnou kapacitu. Nejjednodušším způsobem, jak uvolnit paměť, je vymazat všechny nepoužívané aplikace a pro uložení fotek použít cloudové služby Applu, Googlu, Amazonu nebo kteréhokoliv jiného poskytovatele. V mnoha modelech různých značek můžete k ukládání použít paměťovou kartu MicroSD.

když už, neutrácejte za nový mobil zbytečně víc, než musíte

Chystáte se přes výše uvedené koupit nový smartphone? Kvalitní přístroje nemusí být příliš drahé. Řiďte se svými potřebami a sledujte poměr cena-výkon.

Kupte si starší model prémiové řady. Chcete-li ušetřit na drahém Applu nebo Samsungu, může být řešením chytrý telefon dřívější generace. Kvalitativní rozdíly mezi dvěma generacemi nejsou tak markantní. Před několika lety se smartphony vyvíjely velmi rychle, proto mohl být každý telefon revoluční. Dnes už tomu tak není. Novinkou bývá trochu lepší displej nebo malinko rychlejší procesor či o něco povedenější fotoaparát, pro běžného uživatele se však často jedná o nepostřehnutelné rozdíly. Když na trh vstoupí další verze, cena předešlé automaticky klesá. Velké firmy představují nové modely zpravidla jednou ročně a ve stejnou dobu, například Samsung brzy na jaře a Apple v září. Můžete si proto naplánovat nákup tak, aby vyšel co nejvýhodněji.

Sledujte všechny značky. Největšími jmény na trhu jsou sice Apple a Samsung, špičkové telefony však nabízejí i jiní výrobci. Patří k nim například Huawei, LG, Sony, OnePlus, Xiaomi a další, jejichž přístroje se pravidelně dostávají na vysoké příčky v testech spotřebitelských organizací.  

Repasovaný telefon má své výhody. Jedná se o použité smartphony, které byly odborně uvedeny do stavu téměř nových přístrojů a bývají levnější. Výsledky dotazování americké spotřebitelské organizace Consumer Reports ukázaly, že úroveň spokojenosti zákazníků, kteří si koupili repasovaný telefon, je stejná jako těch, kteří si pořídili zcela nový. Neobjevil se téměř žádný problém s mobily koupenými přes internet na Amazonu, eBay nebo dalších platformách. Čtěte však pozorně popis prodávaných výrobků. Některé dostanete s plným vybavením v ceně, jiné nikoliv. Například Apple nabízí v e-shopu i ve svých kamenných obchodech repasované smartphony s novou baterií, novým krytem, v nové krabici a s roční zárukou. Podobné je to i v e-shopu Samsungu. U některých prodejců však dostanete repasovaný telefon se starou baterií, bez sluchátek nebo dokonce bez nabíječky. Sledujte proto všechny informace a podmínky, které se k vybranému telefonu vážou.

Zbrusu nový model se může také vyplatit. Odborníci neočekávají velké technologické změny během příštích dvou let, proto se může jednat o dobrou investicí do přístroje, který vám bude dlouho dobře sloužit. Přinejmenším do chvíle, kdy někdo nabídne telefon s podporou sítě 5G. Poohlídněte se po slevách a výhodnější ceně, buďte však opatrní. Některé nabídky mohou být podmíněny smlouvou či splátkami, které se vám nemusí zamlouvat.

Zdroje:
dTest

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články