Čína má pomoct Maďarsku financovat dluh

29. 12. 2010 – 19:31 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čína má pomoct Maďarsku financovat dluh
Maďarsko, které se v tomto roce dostalo do sporu s Mezinárodním měnovým fondem, chce financovat svůj státní dluh z finančních trhů., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Čína zváží svou možnou účast na financování různých projektů v Maďarsku a také možnost financování maďarského státního dluhu.

Uvedla to ve středu agentura Reuters s odvoláním na prohlášení maďarského ministra pro místní rozvoj Tamáse Fellegiho.

Čínská centrální banka prohlášení maďarského ministra odmítla komentovat. Peking nicméně již v tomto roce několikrát vyjádřil svou ochotu pomoci zemím Evropské unie a společné evropské měně. Čína má totiž ve svých rezervách zásoby v eurech v hodnotě 2,65 bilionu dolarů (50,9 bilionu korun).

 

TIP: Zlaté padáky v Maďarsku budou zdaněny 98 procenty

 

Zatím není nicméně jasné, zda se bude chtít Čína skutečně angažovat ve prospěch Maďarska, které není členem eurozóny. Čínští představitelé navíc čelí domácímu politickému tlaku na to, aby země investovala do zahraničních rezerv opatrněji.

 

Psali jsme:  Čína kousek po kousku vykupuje státy, dělá je závislými

 

Maďarská aktiva zasáhlo hlavně snížení úvěrového hodnocení a místní vláda přijala několik neortodoxních opatření, jako v podstatě znárodnění více než 14 miliard dolarů (cca 269 miliard korun) ze soukromých penzijních fondů, která rozladila investory a vyvolala vlnu mezinárodní kritiky.

Podle Fellegiho prohlášení o možnosti, že Čína pomůže Maďarsku, mluvil premiér Viktor Orbán se svým čínským protějškem Wen Ťia-paem na setkání v Šanghaji na konci října tohoto roku. "Dohodli se na tom, že obě strany prozkoumají možnosti finančně strategické spolupráce," prohlásil maďarský ministr pro místní rozvoj s tím, že rozhovory by měly pokračovat v lednu, kdy by do Maďarska měla dorazit čínská delegace.

"Pokud se rozhodnou, že se budou účastnit financování Maďarska, tak to může mít několik forem, technik a může jít i o různě velké finanční objemy od financování malých projektů až po financování státního dluhu," dodal Fellegi.

Podle maďarského ministra by jedním ze způsobů angažovanosti Číny v maďarském dluhu mohlo být nakupování maďarských státních dluhopisů.

Fellegi také zopakoval, že Maďarsko, které se v tomto roce dostalo do sporu s Mezinárodním měnovým fondem, chce financovat svůj státní dluh z finančních trhů. Současný státní dluh země přitom dosahuje 80 procent hrubého domácího produktu, což je nejvíce ve střední Evropě.

Maďarsko bude muset v příštím roce prodat dluhopisy denominované v zahraničních měnách za čtyři miliardy eur (101,02 miliardy korun), aby mohlo splatit úvěry od Evropské unie a refinancovat končící úvěry v zahraničních měnách.

Kromě toho bude muset Maďarsko najít finanční prostředky na refinancování stávajících dluhu denominovaného ve forintech a také deficit státního rozpočtu pro rok 2011.

Ratingové agentury navíc snížily úvěrové hodnocení země a posunuly jej až do spekulativního pásma, které naznačuje, že úvěrování země je značně rizikové.

-David Vandrovec,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 11.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,460
USD 23,520 23,700
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články