Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, předhonila Japonsko

30. 7. 2010 – 15:44 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, předhonila Japonsko
Problémem je ale měna jüan, která je z pohledu některých zemí podhodnocená, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Čína předehnala Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou na světě. V pátek o tom informovala agentura Reuters.

"Čína je nyní druhou největší světovou ekonomikou," uvedl viceguvernér Čínské lidové banky Ji Gang. Agentura Reuters uvedla, že Čína sklidila ovoce tří dekád ekonomického růstu, díky kterému se miliony lidí vymanily z chudoby. Je dokonce možné, že brzy by se Čína mohla stát světovou jedničkou. Z projekcí Světové banky (SB) či Goldman Sachs vyplývá, že by k tomu mohlo dojít již okolo roku 2025.

Čína málem předhonila Japonsko již v roce 2009, takže současný vývoj již není žádným překvapením. Čínská ekonomika v první polovině roku 2010 meziročně posílila o 11,1 procenta. Podle viceguvernéra by v letošním roce měla ekonomika posílit o devět procent. Od roku 1978, kdy se Peking zaměřil na tržní reformy, hospodářství silně posilovalo.

V tomto desetiletí by čínská ekonomika měla růst o sedm až osm procent ročně. Podle Jiho je ale otázka, zda se podaří toto tempo růstu udržet. Čína podle něj čelí i environmentálním výzvám.

Problémem je ale měna jüan, která je z pohledu některých zemí podhodnocená. Ji dále uvedl, že Peking nemá žádný rozvrh, kdy bude jüan plně konvertibilní. "Čína je velmi velká země a její rozvoj je nevyvážený, což tento problém ještě více komplikuje," uvedl. "Je těžké dosáhnout v této záležitosti shody," dodal. Peking podle něj nebude pospíchat s přetvořením jüanu v globální měnu. "Pokud si lidé vyberou jüan jako rezervní měnu, nebudeme tomu bránit, protože je to požadavek trhu," míní.

-Simone Radacicova, Mediafax

Kam dál?

- Automobilku Volvo koupila Čínská firma

- Zkrachuje americká ekonomika? Čína se bojí!

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články