Církvím se bude od roku 2012 vracet majetek, o kolik se jedná nikdo neprozradí

5. 5. 2011 – 21:03 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Církvím se bude od roku 2012 vracet majetek, o kolik se jedná nikdo neprozradí
Jaká konkrétní řešení komise připravuje, ministr prozrazovat nechtěl, stejně jako se vyhýbal otázkám na to, o jak velké jmění by se mělo jednat, Ilustrační Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Majetek by se církvím mohl vracet už od roku 2012. Veškeré zákony nutné pro majetkové vyrovnání státu a církví by měly být připraveny do konce roku 2012. Po jednání vládní komise zřízené pro tento účel to ve čtvrtek řekl její předseda a ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09).

Komise, která se ve čtvrtek sešla už podruhé, má za úkol připravit plán, podle kterého by bylo možné církvím navrátit jejich dříve zabavený majetek. "Tento návrh by měl být hotový do konce května nebo nejpozději do půlky června. Veškeré legislativní náležitosti pro navrácení majetku církvím by měly být hotové do roku 2012," řekl ve čtvrtek Besser.

Jaká konkrétní řešení komise připravuje, ministr prozrazovat nechtěl, stejně jako se vyhýbal otázkám na to, o jak velké jmění by se mělo jednat. Po jednání komise předstoupil ministr před novináře s textem usnesení, ve kterém se stanovuje několik základních východisek pro další jednání. (O jaký majetek by se mohlo jednat jsme psali dříve ve článku "Vláda schválila zákon umožňující vypořádání s církví, zaplatí 260miliard".)

"Komise se dohodla, že jednání budou vycházet z premisy naturálních restitucí a navrhuje následně řešit poměrnou výši finanční náhrady. K této základní formuli přijala pět bodů. Prvním z nich je to, že rozšíření naturálních restitucí komise definuje jako maximální vydatelné množství. Za druhé, komise zadává ministrovi financí a kultury zpracovat a ocenit toto maximální množství," řekl Besser. Další body se potom týkají příprav dalších jednání a nutných právních úkonů.

Posledním bodem čtvrtečního usnesení bylo rozhodnutí komise o tom, že veřejnost a média bude o průběhu jednání informovat pouze předseda komise, tedy Besser. "Vyjádření některých mých kolegů byla v posledních dnech a týdnech desinterpretována. Pro další jednání bude lepší, když si počkáme na závěrečné výstupy," řekl ministr s tím, že faktorů, které budou celkový objem navráceného majetku ovlivňovat je hodně a není proto vhodné se zabývat spekulativními výpočty.

Komise by se měla za stejným účelem ještě sejít, podle Bessera by to mělo být ještě před jednáním s církvemi, o jehož datu se bude také teprve jednat.

-Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,390
USD 22,320 22,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články