ČNB vydává od dubna do oběhu nový vzor 500 Kč bankovky

31. 3. 2009 – 8:29 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČNB vydává od dubna do oběhu nový vzor 500 Kč bankovky
Foto: ČNB | zdroj: NašePeníze.cz

Česká národní banka vydává dne 1. dubna 2009 do oběhu novou bankovku v nominální hodnotě 500 Kč vzoru 2009, která obsahuje oproti starším vzorům více ochranných prvků. Vzory bankovek se stejným nominálem, které byly uvedeny do oběhu v letech 1995 a 1997, zůstávají i nadále v platnosti.
„Úpravou pětisetkoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 a 2008 u dvoutisícikorunové a tisícikorunové bankovky. Stejně jako tyto nominály má i nová pětisetkoruna řadu inovovaných a nových ochranných prvků, a to jak viditelných pouhým okem pro laickou veřejnost, tak prvků zjistitelných pomocí přístrojů a různých pomůcek sloužících pro ověření pravosti profesionály. Nově používané ochranné prvky bankovek 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč patří ke světové špičce“, říká Pavel Řežábek, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB.

Vydání bankovky 500 Kč vzoru 2009 je součástí dlouhodobého programu zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání. Vzor 2009 je čtvrtým vydáním bankovky 500 Kč tištěné podle návrhu Oldřicha Kulhánka.

\"Nová

„Program zvyšování ochrany bankovek průběžně reaguje na novinky ve vývoji reprografických technik i na novinky ve vývoji ochranných prvků, které umožní lépe rozpoznat padělky od pravých bankovek. Tento zvýšený uživatelský komfort jistě ocení především naši občané a turisté přijíždějící do České republiky“, uvádí Pavel Řežábek.

Zdokonalování ochrany bankovek proti padělání se ubírá dvěma směry. Prvním z nich je použití nových ochranných prvků, které jsou přístupné a viditelné bez jakýchkoliv pomůcek a umožňují široké veřejnosti snadněji rozpoznat padělek. Mezi tyto prvky lze zařadit především nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o zkratku názvu České národní banky a je větší a lépe čitelný. Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, které se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou.

V průhledu proti světlu je vedle dosavadního stupňovitého vodoznaku s portrétem Boženy Němcové viditelné světlé označení nominální hodnoty 500, které je doplněno drobným ornamentem ve tvaru trojice květů.

\"č

Na lícní straně nad textem „PĚT SET KORUN ČESKÝCH“ je umístěn stylizovaný květ čtyřlisté růže, vytištěný opticky proměnlivou barvou, která se v závislosti na úhlu dopadu světla mění z barvy zlaté do barvy zelené. Na předcházejících vzorech tento ochranný prvek není.

Další ochranné prvky jsou přístupné těm, kteří jsou vybaveni ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity speciální barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách. Podrobnosti k těmto prvkům lze nalézt v informačních letáčcích s popisem nových bankovek, které Česká národní banka vydává, a na internetových stránkách České národní banky.

Na bankovkách jsou použity i další ochranné prvky, které je možno ověřovat pouze strojově v České národní bance. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků se nezveřejňují.


Kurzy

Kurzovní lístek: 27.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,390
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články