ČOI už může zveřejňovat pumpy s ředěným benzínem, zlepší se situace?

15. 12. 2010 – 8:41 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČOI už může zveřejňovat pumpy s ředěným benzínem, zlepší se situace?
Zveřejňování podvodníků doposud nebylo možné díky zákonu argumentovala dříve ČOI, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká obchodní inspekce (ČOI) dostala možnost zveřejňovat názvy čerpacích stanic, u kterých při kontrolách zjistila, že prodávají nekvalitní pohonné hmoty. Novelu zákona předkládanou ministerstvem průmyslu a obchodu schválila v úterý vláda.

Ministerstvo průmyslu chtělo, aby ČOI mohla informovat o nekvalitních pumpách. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) se tím zajistí ochrana před podvodnými prodejci.

Součástí novely bylo také stanovení obsahu biopaliv v benzínu. S pětiprocentní složkou biopaliv se bude benzín prodávat na čerpacích stanicích do konce roku 2018. Pumpaři budou muset tento podíl zveřejňovat u prodávaných pohonných hmot.

 

Psali jsme: Kteří pumpaři nabízejí nekvalitní benzín? Občanské sdružení vylákalo seznam z ČOI

 

"Tato novela umožní provoz starších typů vozidel, která nejsou uzpůsobena k používání motorového benzinu s vysokým obsahem biopaliva," zdůvodňuje ministerstvo.

Příslušná směrnice Evropské unie totiž požaduje, aby podíl biopaliv v roce 2020 dosáhl alespoň deseti procent energetického obsahu. Podle propočtů ministerstva to znamená u nafty i benzinu asi 13 procent objemových.

Ministerstvo proto konstatuje, že tento cíl nebude moci být splněn jen přimícháváním malých podílů biosložek do standardních paliv. Proto se v budoucnu plánují projekty na použití čistých biopaliv a vysokoprocentních biopaliv. V souvislosti s tím MPO počítá i s daňovými úlevami prostřednictvím spotřebních daní, které však má v gesci ministerstvo financí.

Pro provozovatele benzínek se změní zejména to, že budou od příštího roku muset zpřístupnit informace o podílu biopaliv a prodávané naftě i benzínu.

Firmy, které na území Česka neprodávají pohonné hmoty přímo na benzínkách, se také budou nově muset registrovat u příslušného celního úřadu. Vznikne také registr těchto firem, který bude evidován na Generálním ředitelství cel a bude veřejně přístupný.

-Tomáš Paták, Jiří Táborský,Mediafax

Kam dál?

- Stočit tachometr už nepůjde, ministerstvo dopravy našlo cestu

- Pohonné hmoty výrazně zdražily a zdražovat budou i v dalších dnech

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články