ČR prodala emisní povolenky Japonsku, peníze jdou na ekologii

1. 4. 2009 – 9:13 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČR prodala emisní povolenky Japonsku, peníze jdou na ekologii
Foto:sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Včerejším podpisem finální dohody o prodeji 40 milionů emisních jednotek z České republiky do Japonska se uzavřelo téměř mnohaměsíční vyjednávání vedené ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Do Česka mohou začít proudit miliardy korun, určené prostřednictvím nového programu Zelená úsporám pro české domácnosti.- Jaké energii má patřit budoucnost?
- Tradiční žárovky známé od dob Thomase Alvy Edisona a Františka Křižíka skončí
- Obnovitelné zdroje energie budou ziskové
- Firmy mohou získat na úsporu energií dvě miliardy korun

Vyjednaná cena jednotky AAU zůstává důvěrná, důvěrný je tedy nadále i celkový finanční objem této transakce. \"Stále ale platí, že pro rok 2009 počítáme s tím, že díky obchodu s Japonskem a dalšími partnery bude mít program Zelená úsporám k dispozici zhruba 10 miliard korun,\" říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

\"Dnešním podpisem je definitivně otevřená cesta k tomu, abychom mohli dát opravdu zelenou podpoře úspor energie a výroby tepla z obnovitelných zdrojů v domácnostech v České republice. Program, který zveřejníme kompletně v úterý 7. dubna bude znamenat významné snížení skleníkových emisí, ale i znečištění ovzduší, které znamená zvýšený výskyt respiračních alergií českých dětí a dalších onemocnění dýchacího ústrojí naší populace,\" říká Martin Bursík. \"Zanedbatelné není ani to, že lidé kromě energie a emisí ušetří především významné částky za vytápění,\" dodává ministr.

Právo prodat jednotky AAU získala Česká republika díky tomu, že snížila své skleníkové emise k roku 2008 o zhruba 24 % vůči roku 1990, přičemž se v Kjótském protokolu zavázala k 8% snížení. \"Ukazuje to efektivitu ekonomických nástrojů ochrany klimatu. Japonsko, které bylo v roce 1990 technologicky mnohem výš než Československo, mělo ke snižování emisí horší výchozí pozici. My jsme díky rozpadu socialistického hospodářství a jeho zásadní změně ušetřili mnohem víc. Dnes tedy Japonsko přispívá k tomu, abychom emise mohli dále snížit. V přepočtu na obyvatele totiž patříme stále k nadprůměrným producentům skleníkových plynů,\" vysvětluje ministr Bursík.

\"Zároveň v současné době jednáme o prodeji jednotek AAU i se zájemci z řad dalších států či se Světovou bankou. Výnos všech těchto obchodů bude směřovat do programu Zelená úsporám,\" dodává Jan Dusík, 1. náměstek ministra životního prostředí.

Prodej emisních kreditů má svá přísná pravidla. Výnosy za prodané kredity, které země získají od států, kterým se nedaří Kjótský protokol plnit, musí prodávající země využít výhradně na speciální programy, které snižují emise skleníkových plynů. Za emise vypuštěné v jedné zemi se tedy snižují emise skleníkových plynů v jiné zemi.

Dalším důležitým pravidlem je míra efektivity takových programů, zvaná \"greening\". Čím má program větší \"greening\", tím má větší šanci na lepší prodejní cenu svých jednotek. Tzn. čím více program snižuje emise skleníkových plynů, tím více peněz za prodej kreditů může získat země, která program zavádí.

Podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů nakládá s jednotkami AAU ministerstvo životního prostředí a výnosy jsou příjmem Státního fondu životního prostředí, který je investuje do programu Zelená úsporám.


Kurzy

Kurzovní lístek: 24.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,340
USD 23,550 23,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články