ČSSD chce poškodit české zemědělce, tvrdí TOP 09

12. 5. 2011 – 15:02 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD chce poškodit české zemědělce, tvrdí TOP 09
Návrh sociálnědemokratického poslance prý přináší významná rizika i pro státní rozpočet. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sociální demokraté mohou prostřednictvím 'přílepku', který načetl k návrhu zákona o ochraně ovzduší jejich poslanec Ladislav Skopal, poškodit české zemědělce i daňové poplatníky. Ve čtvrtek to uvedl předseda sněmovního zemědělského výboru Pavol Lukša (TOP 09).

Norma týkající se biopaliv, která převádí do českého právního řádu evropskou směrnici, se podle předsedy zemědělského výboru může stát noční můrou českých zemědělců.

"Dá se předpokládat, že pozměňovací návrh umožní neomezenou daňovou podporu biopaliv z plodin pěstovaných mimo území České republiky, jako je palmový a sójový olej, a tím de facto podpoří jejich dovoz," vysvětlil Lukša a pokračoval: "Návrh by dále připuštěním užívání rozdílných druhů metylesterů vedl ke zhoršení kvality směsné motorové nafty SMN 30. To by způsobilo komplikace nejen motoristům, ale i dodavatelům a výrobcům vozidel."

Návrh sociálnědemokratického poslance Skopala prý přináší významná rizika i pro státní rozpočet. Důvodem má být skutečnost, že dovoluje při výrobě směsného biopaliva použít látky, polotovary, poloprodukty a meziprodukty, které formálně splňují pouze některé parametry metylesteru. "A český stát by ještě poskytl na takovou výrobu sporné pohonné hmoty úlevu spotřební daně," podotkl.

Lukša podle svých slov doufá, že sociální demokraté při projednávání v Senátu změní názor a pozměňovací návrh zamítnou.

Cílem samotné novely je sledování původu biomasy, která je dále využívána pro dopravní účely. Směrnice navíc doplňuje další kritéria, která v oblasti biopaliv na evropské úrovni již platí a rozšiřuje například podmínky sledování udržitelnosti přírodních zdrojů. Dále má podle předkladatelů přispět ke snižování skleníkových plynů a zlepšit způsob zpracování biomasy.

-Filip Nachtmann | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články