ČSSD chce zdanit lidi s vysokými příjmy dvakrát

6. 2. 2010 – 7:16 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD chce zdanit lidi s vysokými příjmy dvakrát
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Lidé s vysokými příjmy budou pravděpodobně platit v případě vítězství ČSSD ve volbách ještě větší daně, než dosud strana připouštěla. Sociální demokraté totiž chtějí nejen zdanit všechny příjmy nad 100.000 Kč měsíčně sazbou 38 procent, ale zároveň se chystají všem lidem s příjmem nad 142.000 měsíčně zvýšit zdravotní a sociální pojištění. Uvedly to Hospodářské noviny (HN).

ČSSD chce zvýšit stropy, nad které se už neplatí zdravotní a sociální pojištění, z dnešního šestinásobku na sedmi až osminásobek průměrné mzdy. "Je to jedna z možností. Je poctivé, abychom to řekli, ale současně k tomu dodáváme, že nebudeme stropy rušit," řekl v v rozhovoru pro HN místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

- Mzdová kalkulačka pro rok 2010

Například úspěšný manažer s platem 190.000 hrubého měsíčně by tak při zvýšení stropu na sedminásobek průměrné mzdy zaplatil na pojištění o 2590 korun měsíčně víc. V případě zvýšení stropu na osminásobek průměrného platu by zaplatil proti dnešku navíc 5180 korun.

Vláda už letos stropy na pojištění zvýšila. Zatímco loni platili lidé pojištění jen z příjmu do 94.000 měsíčně (což byl čtyřnásobek průměrného platu), letos se tato hranice zvýšila na 142.000, což je šestinásobek průměrné mzdy.

Vyšší pojištění by se podle ministerstva financí týkalo méně než jednoho procenta nejlépe placených Čechů a stát by tak získal několik stovek milionů. ODS s plánem ČSSD na vyšší daně pro bohaté nesouhlasí. "Další zvyšování přímých daní je pro nás nepřijatelné," řekl HN stínový ministr financí ODS Martin Kocourek.

Kam dál?
- ČSSD plní sliby na dluh, kraje to stálo už skoro 18 miliard
- Komunisté i ČSSD chtějí trestat úspěšnost vyšší daní
- Nový rozpočet díky Paroubkovi sebere peníze důchodcům i nemocným
- Politikům má rapidně narůst příjem

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články