ČSSD slibuje snížení DPH když vyhraje volby

25. 5. 2011 – 14:26 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD slibuje snížení DPH když vyhraje volby
O tom, v jaké hladině se bude pohybovat základní sazba DPH, nemá ČSSD stále jasno, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sociální demokraté se ve středu ostře ohradili proti sjednocení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na 14 procentech, které Nečasův kabinet odsouhlasil. Pokud ČSSD v příštích parlamentních volbách vyhraje a bude mít ve sněmovně dostatek křesel, DPH sníží, slíbil Bohuslav Sobotka, šéf strany.

"Rozhodnutí vlády je chybné, nespravedlivé, ČSSD ho ani na půdě sněmovny, ani Senátu nepodpoří. V případě volebního úspěchu budeme usilovat, aby se prosadila zase nižší sazba DPH," řekl Sobotka.

Reagoval tak na rozhodnutí vlády, která pro rok 2012 odsouhlasila zvýšení daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by pak měla sazba stoupnout na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň by zároveň k 1. lednu 2013 měly klesnout položky základní 20procentní sazby.

Pokud ČSSD v příštích volbách vyhraje, zavede znovu sníženou sazbu DPH zhruba na 10 procentech. V ní by podle Sobotky nebyly položky, jaké jsou v ní nyní, ale jen sociálně citlivé. Byly by to například léky, potraviny, knihy.

O tom, v jaké hladině se bude pohybovat základní sazba DPH, nemá strana stále jasno. "Někde v rozhraní 17,5 a 19 procentech," řekl agentuře Mediafax Sobotka.

ČSSD jako opoziční strana bojuje proti téměř všem vládním ůsporným opatřením. Jak by snížila zadlužení ČR však sama sociální demokracie jasně nepředstavila. Jediným jasným cílem levice je prozatím ještě vyšším zdaněním vyšších příjmů obyvatel i firem. Podle ekonomů však toto samo  zdaleka nestačí na pokrytí růstu výdajů státu na sociální výdaje, důchody a zadlužování by tak opět zrychlilo tempo.

-MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,590 23,770
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články