ČSSD zkusí opět protlačit aby bohatí platili ještě vyšší daně

29. 4. 2011 – 14:38 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

ČSSD zkusí opět protlačit aby bohatí platili ještě vyšší daně
ČSSD již jednou stejný návrh podávala, sněmovna ho však smetla už v prvním čtení, Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci ČSSD znovu předloží do Poslanecké sněmovny návrh zákona, kterým se posiluje daňová progrese. Norma počítá se zavedením druhé sazby daně z příjmu ve výši 30 procent, řekl v pátek předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

"Kromě té dnešní jedné sazby daně z příjmu ve výši 15 procent návrh počítá se zavedením sazby druhé ve výši 30 procent, kterou by se danily vyšší příjmy," vysvětlil předseda ČSSD.

Progresivní zdanění

Progresivní znamená odstupňovaný. Progresivní daň tedy znamená, že člověk s vyššími příjmy zaplatí víc nejen finančně (peněz), ale také ještě větší procento.

Například:

Zaměstnanec s příjmem 10000Kč by zaplatil daň 15% = 1500Kč

Zaměstnanec s příjmem 100000Kč by zaplatil daň 30% = 30000Kč (u neprogresivního zdanění 15000Kč)

Jako vyšší příjmy budou sociální demokraté v návrhu pravděpodobně uvádět příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně, tedy 1 200 000 korun ročně.

ČSSD již jednou stejný návrh podávala, sněmovna ho však smetla už v prvním čtení.

Podle předsedy sociální demokracie by však s nadsázkou návrh mohl mít šanci na úspěch právě v těchto dnech, kdy představitelé koalice mluví o morálním problému s tím, že jim bude po rozhodnutí Ústavního soudu vyplácen plný státní příspěvek na stavební spoření.

"Daňová progrese ve všech vyspělých zemích řeší morální problém lidí s vyššími příjmy, kterým se podle svých vyjádření trápí ministři Drábek a Kalousek v souvislosti se stavebním spořením," glosoval Sobotka.

Progresivní daň je podle mnohých levicových politiků i lidí správné. Bohatí se podle nich musí pořádně "pumpnout" a rozhodně nestačí, že už teď platí v absolutních hodnotách výrazně vyšší částky. Se spravedlností však progrese nemá nic společného.

<%Anketa28%>

Zavedení progresivního zdanění by podle poslanců ČSSD mohlo zároveň vyřešit problém ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) s tím, kde vzít šest miliard korun po rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že stát nemůže retroaktivně zdanit svůj příspěvek na stavební spoření. Sociální demokraté totiž nesouhlasí s Kalouskovými návrhy na vyřešení celé situace.

ODS ani TOP09 zatím nechtěli nikdy o progresivním zdanění ani slyšet. Důvodem jsou obavy z daňových úniků a pak také obava, že odvedou-li vysokopříjmový lídé státu ještě více než odvádějí, utratí o to méně jinde. S tím souhlasí i mnozí ekonomové. Podle nich je podstatnější  aby se peníze spíše v ekonomice točily.

"ČSSD preferuje spíš navýšení příjmů státního rozpočtu, ale nepovažuji za úplně korektní vysvětlování, že se musí posílit solidarita mezi chudými a bohatými,“ říká ekonom Petr Zahradník. I v případě rovné daně je přínos daní z podprůměrných a nadprůměrných výdělků výrazně odlišný.

Čtěte také: Progresivní daň nebude, alespoň ne prozatím

-Filip Nachtmann | MED | NašePeníze.cz

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články