Čtvrtina Čechů chce pracovat i v důchodu, do kolika jste ochotni pracovat vy?

16. 6. 2011 – 22:02 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čtvrtina Čechů chce pracovat i v důchodu, do kolika jste ochotni pracovat vy?
Mezi muži a ženami panuje na práci v důchodovém věku velmi podobný názor, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podle nejnovějšího průzkumu personálně – poradenské společnosti Randstad by 25 % Čechů rádo pracovalo ještě další 2 roky po dovršení zákonem stanoveného důchodového věku. 32 % občanů by pak bylo ochotno odložit odchod do penze pouze tehdy, pokud by se jim zvýšil plat o 5 %.

Tento trend se nejvýrazněji projevuje u lidí s vyšším vzděláním a příjmem, mezi mladými, ale i občany v předdůchodovém a ranně důchodovém věku.

Průzkum ukázal, že ochota lidí oddálit odchod do penze je nejvyšší mezi mladými a lidmi v předdůchodovém věku. Téměř polovina Čechů ve věkové skupině 18 – 24 let by s pozdějším odchodem do penze souhlasila, pokud by dostala kompenzaci v podobě navýšení platu o 5 %. Mezi lidmi o 10 let staršími by se pětiprocentním zvýšením příjmu nechalo k pozdějšímu odchodu do důchodu nalákat jen 35 % a ve věkové skupině 35 – 44 let ještě o 10 % méně. Od 45 let výš ochota k oddálení důchodu opět stoupá. Ve věkové skupině 55 – 64 let se dokonce našlo nejvíc respondentů, kteří by tuto možnost uvítali i bez jakéhokoliv navýšení platu – celých 36 %.

„Tento trend je naprosto přirozený. Pozdějšímu odchodu do penze kromě vládních reforem nahrává i předpokládaný demografický vývoj. S rostoucím průměrným věkem obyvatel se bude zvyšovat i poptávka firem po zaměstnancích v předdůchodovém a ranně důchodovém věku“, komentuje výsledky průzkumu Adriana Homolová, Training manažerka společnosti Randstad.

Kalkulačka: Spočítejte si kdy půjdete do penze podle reformy

 

Drábek: Nikdo neříká, že budete pracovat do sedmdesáti. To až vaše děti 

Levice v senátu zvyšování věku zamítla, kdy máme jít tedy do důchodu? 

Mezi muži a ženami panuje na práci v důchodovém věku velmi podobný názor. Rozdíly se nejvýrazněji projevují mezi různými příjmovými skupinami. Nejvíce respondentů, kteří plánují pracovat i v důchodovém věku, se našlo mezi lidmi s nejvyššími příjmy.

<%Anketa58%>

Situace v České republice je v tomto směru velmi srovnatelná s našimi německými sousedy. V ostatních evropských zemích jako je např. Slovensko, Polsko, Španělsko, Francie, Itálie nebo Holandsko, je ochota lidí pracovat po dosažení důchodového věku vyšší než u nás. Odmítavější postoj než Češi mají naopak v Maďarsku, kde o práci v důchodu projevilo zájem pouze 18% respondentů, 30 % pak pouze v případě, že by došlo k pětiprocentnímu nárůstu jejich platu.

Může vás zajímat:

- Češi stárnou příliš rychle, do důchodu musíme odcházet ještě později

- Břímě mladých: Mladí muži zaplatí důchod třikrát!

- Průměrný český důchod je 10 511 Kč, ženy berou o dva tisíce méně

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,730 22,910
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články