Další podvodny na Facebooku vás mohou připravit o desítky tisíc korun

8. 2. 2017 – 13:08 | Věda a technika | Martin Slapnička | Diskuze:

Další podvodny na Facebooku vás mohou připravit o desítky tisíc korun
Ilustrační grafika | zdroj: NašePeníze.cz

Na Facebooku se objevilo množství podvodných inzerátů, které lákají důvěřivé lidi na nabídku snadného přivýdělku prostřednictvím přeposílání kódů z SMS (viz obr. níže). Ve skutečnosti se jedná o podvodné lákání jednorázových hesel, díky kterým útočník provede platbu na účet podvedeného důvěřivého člověka. Škody mohou jít až do desítek tisíc korun. Uživatele varuje Asicoace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Podvod probíhá vždy podle obdobného scénáře.  Zájemci o přivýdělek je sděleno, že se jedná o testování bezpečnostního rozhraní operátorů a že mu bude zasláno několik kódů, které má obratem zaslat zpět. Je současně upozorněn, že mu přijde SMS obsahující text, aby kód nikomu nedávali. Testování má zahrnovat cca 5 SMS s heslem denně po dobu jednoho týdne. Na konci týdne má zájemce získat slibovanou finanční odměnu.

Odměna však nikdy nepřijde a podvedený navíc musí uhradit svému operátorovi platby provedené podvodníkem, díky získaným autorizačním kódům.

"Důrazně varujeme před jakoukoliv reakcí na nabídku obdobných přivýdělků. V žádném případě nikdy a nikomu (i kdyby se vydával za zaměstnance mobilního operátora, nebo jím i ve skutečnosti byl) nepřeposílejte SMS s vaším jednorázovým heslem, ani jiným způsobem nesdělujte dále její obsah. Tato SMS je určena výhradně pro příjemce - tedy pro vás. Bez vaší spolupráce - přeposlání hesla podvodníkovi, nemůže dojít k provedení platby z vašeho účtu u operátora." Uvádí APMS.

facebook-podvodne-inzeraty zdroj: APMS

Tip: Pokud neplánujete hradit nákupy např. aplikací prostřednictvím vašeho operátora, můžete si službu mobilních plateb u svého operátora vypnout. Administraci služby lze snadno provést na internetu po přihlášení do sekce pro zákazníky vašeho operátora. Zvláštní pozornost věnujte rovněž míře využívání nákupů prostřednictvím plateb přes mobilního operátora vašimi dětmi!

Zdroje:
APMS

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,620 23,800
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články