Daň z nemovitosti: Na zaplacení je již jen pár dní

22. 5. 2017 – 17:29 | Bydlení | red | Diskuze:

Daň z nemovitosti: Na zaplacení je již jen pár dní
Ilustrační foto: daňové přiznání, daň z nemovitosti | zdroj: NašePeníze.cz

Výdaje majitelů nemovitosti nekončí při jejich nákupu. Každý rok mají povinnost hradit daň z nemovitosti. Někteří vlastníci staveb a pozemků jsou však od daně osvobozeni. Kdo, kdy a jakým způsobem musí daň uhradit?

Daň z nemovitosti musí zaplatit do 31. května 2017 majitelé, kteří vlastnili nějakou nemovitost k 1. lednu 2017, a to ať již stavbu či pozemek. Nezáleží přitom na tom, zda jste odevzdali daňové přiznání letos, nebo v minulých letech. Daň se na rozdíl od ostatních daní platí předem na příslušný rok.

Existují i výjimky

„Nemovitostí osvobozených od daně je poměrně velké množství. V první řadě byste měli vědět, že od daně jste osvobozeni, pokud jste držiteli průkazu ZTP či ZTP/P. Výjimku můžete získat také tehdy, pokud k získávání energie využíváte biomasy a osvobozeny jsou i rozestavěné stavby,“ uvádí Andrea Kleinová, daňová poradkyně ze společnosti Crowe Horwath.

Daň se nevztahuje ani na nemovitosti ve vlastnictví České republiky, obcí či nemovitosti jiných států využívané pro diplomatické účely. „Patří sem také nemovitosti, které slouží pro vzdělávání, školky a školská zařízení, nemovitosti využívané pro sociální a zdravotní služby či obecně prospěšné účely, církevní objekty, galerie a muzea. Dále sem spadají také vodárenské a kanalizační objekty a mnohé další,“ dodává Andrea Kleinová.

Složenky již dorazily do schránek

V poštovních schránkách majitelů nemovitostí již od poloviny dubna přistávaly složenky od příslušných finančních úřadů. Poslední složenky měly dorazit do 19. května. Muže se však stát, že složenku neobdržíte.

„V případě, že složenka nedorazí, rozhodně to neznamená, že majitel nemovitosti daň platit nemusí. Pokud má útržek z loňské složenky, stačí zaplatit daň ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může se obrátit na příslušný finanční úřad podle území, na kterém se nemovitost nachází. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně,“ řekla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Pokud jste čerstvým majitelem nemovitosti z minulého roku, je možné, že jste zapomněli podat přiznání k dani. V takovém případě se obraťte co nejrychleji na příslušný finanční úřad.

E-mail místo složenky

Jedinou výraznější novinkou pro letošní rok je možnost nechat si zasílat informace k platbě daně z nemovitosti e-mailem. „Všichni, kteří chtěli novinky využít, o ní však museli zažádat nejpozději do 15. března 2017,“ upozorňuje Andrea Kleinová.

Do výpočtu výše daně vstupují dva faktory – typ nemovitosti a obec, kde se nemovitost nachází. Každá obec si může koeficient pro výpočet daně z nemovitosti stanovit sama. Výpočet daně vás však nemusí trápit. Daň vychází z vašeho daňového přiznání a její výši naleznete na složence či e-mailu od příslušného finančního úřadu.

Platbu lze i rozložit

„Nepřesáhne-li částka daně pět tisíc korun, je splatná celá do 31. května. Je-li daň vyšší než pět tisíc korun, je možné ji rozdělit do dvou splátek – první je třeba uhradit do 31. května, druhou do 30. listopadu,“ uvedla Blanka Štarmanová. Výjimku tvoří ti, kteří se věnují zemědělství nebo chovu ryb. Ti pak daň mohou zaplatit nejpozději 31. srpna.

Daň je možné zaplatit bezhotovostním převodem na účet, platebním příkazem, prostřednictvím QR kódu uvedeného na složence, případně na poště složenkou. Letos poprvé je možné také složenku zaplatit bez poštovního poplatku.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,250 24,370
USD 22,050 22,230
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články