Daně pro lidi s vysokými příjmy chce většina lidí ještě zvýšit

18. 3. 2010 – 9:44 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Daně pro lidi s vysokými příjmy chce většina lidí ještě zvýšit
Většina lidí daňovému systému nerozumí a přes to ho chtějí složitější, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Co si myslíte o výši daní v našem státě? Jsou v současné době daně příliš vysoké, vysoké, přiměřené, nízké, nebo příliš nízké u lidí s vysokými příjmy, u lidí s průměrnými příjmy, u lidí s nízkými příjmy?

Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného CVVM mínění vyplynulo, že jen 8 % lidí považuje daně lidí s vysokými příjmy u nás za vysoké, 21 % za přimeřené a 61 % za nízké, v tom 22 % dokonce za „příliš nízké“.

Daně lidí s průměrným příjmem jsou necelou třetinou dotazovaných hodnoceny jako vysoké a více než polovinou jako přimeřené. Za nízké je označuje pouze 5 % dotázaných.

Daně lidí s nízkým příjmem vidí téměř dvoutřetinová většina občanů jako vysoké, čtvrtina jako přiměřené a 3 % jako nízké.

Z těchto celkových výsledku lze usoudit, že většina veřejnosti nepovažuje rozložení daňového břemene mezi jednotlivé příjmové skupiny obyvatelstva za příliš spravedlivé.

 

<%Anketa72%>

 

Mám vysoké daně, to ostatní příjmové skupiny je mají nízké

 

Analýza podle jednotlivých sociodemografických a jiných třídících znaků ukázala, že zdanění lidí s vysokými příjmy za vysoké nebo přiměřené častěji oznacují lidé s vyšším osobním příjmem či s dobrou životní úrovní svojí domácnosti, absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, studenti a z hlediska politické orientace pak lidé hlásící se k politické pravici, především pak příznivci ODS a TOP 09.

 

Lidé s horšími příjmy lépe slyší na sliby levicových stran

 

Lidé s nižším příjmem či horší životní úrovní, duchodci, jsou podle průzkumu spíše voliči ČSSD a KSČM. Tito lidé zároveň kritizují "nízké daně u lidí s vyšším příjmem a výši daní u svých příjmů naopak považují za vysokou.

 

Progresivní zdanění: větší příjem = větší procento daníVýsledky průzkumu také ukazují, že u české veřejnosti převládá podpora více či méně progresivního zdaňování osobních príjmu.

Celkem 74 % dotázaných soudí, že by procento odvedené na daních u lidí s vysokými príjmy melo být vyšší než u lidí s nízkými příjmy, pričemž 34 % dokonce uvedlo, že by mělo být „mnohem vyšší“.

 

Pětina lidí je pro rovnocenou daň

 

19 % respondentů se vyslovilo pro zdaňování stejnou sazbou bez ohledu na výši príjmů. V praxi to znamená, že považují jednu daňovou sazbu za spravedlivou, neboť u rovné daně platí, že čím vyšší příjem, tím více peněz je odvedeno státu na daních, sociálním i zdravotním pojištění.

Proti progresivnímu zdanění jsou spíše vysoce kvalifikovaní odborníci, vedoucí pracovníci, podnikatelé, absolveniy vysokých škol a lidé s dobrou životní úrovní.

 

<%Anketa28%>

 

Většina lidí daňovému systému nerozumí a přes to ho chtějí rozdělit na více daňových skupin

 

Z výsledku průzkumu  také vyplynulo, že našemu daňovému systému nerozumí tři pětiny (60 %) občanů, zatímco třetina (33 %) jej podle vlastního
vyjádření chápe.

Porozumění daňové soustavě se celkem podle očekávání zvyšuje společně se vzděláním respondenta a také s rostoucí životní úrovní.

Relativně vyšší podíly těch, kdo daňové soustavě podle svého mínění rozumějí, jsou zejména mezi podnikateli a živnostníky, mezi vysoce kvalifikovanými odbornými nebo řídícími pracovníky či príznivci ODS nebo TOP 09.

 

Jaká je daňová současnost

 

V tuto chvíli platí rovná daň. Mnoho lidí si pod pojmem rovná daň představuje, že osoba s příjmem sto tisíc zaplatí stejnou daň (X korun) jako osoba s příjmem dvacet tisíc korun. Je třeba totiž počítat s procenty.

Příklad:
Manažer s příjmem 120.000Kč hrubého v tuto chvíli odvede zálohu na daň ve výši 22.050Kč.
Dělník ve výrobě, který má příjem 12.000 hrubého odvede zálohu na daň 345Kč.

 

Kolik odvedete na daních, sociálním a zdravotním pojištění si můžete spočítat: Mzdová kalkulačka

 

Kam dál?

- ČSSD chce zdanit lidi s vysokými příjmy dvakrát

- ODS: I my prosazujeme solidární daňovou progresi

- Poplatky nám nevadí, nechceme ale dluhy, zjistila ODS od voličů

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články