Daňová amnestie nebude, problém s ukrýváním výdělku bude miniterstvo financí řešit jinak

31. 3. 2010 – 12:20 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Daňová amnestie nebude, problém s ukrýváním výdělku bude miniterstvo financí řešit jinak
Ministerstvo financí nevyhlásí daňovou amnestii, Foto: ČNB | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí nevyhlásí daňovou amnestii, o které dříve uvažovalo. Amnestie měla umožnit lidem bez sankcí přiznat ukrývané příjmy. Problémy s ukrýváním výdělků v zahraničí pomohou podle ministerstva vyřešit nové dohody s daňovými ráji o výměně informací a nový daňový řád, který začne platit od roku 2011.

"Nově totiž bude možno stanovit daň i po uplynutí lhůty pro stanovení daně v souvislosti s odhaleným daňovým trestným činem," uvedl ministr financí Eduard Janota. Zároveň však nový zákon umožní i po této lhůtě podnikatelům a firmám dodatečně napravit své pochybení a dobrovolně přiznat daň za účelem naplnění podmínek pro zánik trestnosti v důsledku účinné lítosti.

"Současný zákon o správě daní a poplatků toto po uplynutí lhůty neumožňuje, čímž omezuje daňové subjekty v možnosti domáhat se účinné lítosti," dodal ministr Janota.

Ministerstvo financí současně zahájilo jednání s vybranými státy (tzv. daňové ráje) o uzavření dohod o výměně informací v daňových záležitostech. Tyto dohody poskytnou tuzemským správcům daně další účinný nástroj, na jehož základě lze prověřit, zda příjem nebo majetek českých daňových subjektů umístěný v zahraničí byl řádně zdaněn. Cílem je i zajištění možnosti přístupu správců daně k informacím o bankovních účtech.

Firmy a podnikatelé, kteří dosud zatajují svoje příjmy, by si podle ministerstva v této souvislosti měly uvědomit, že se postupně zvyšuje riziko odhalení zatajovaných příjmů, za které hrozí nejenom postih v podobě sankcí podle daňových zákonů (úrok z prodlení, penále, zvýšení daně atd.), ale též postih za krácení daně podle trestního zákona. Zároveň jim však je dána možnost, aby následným dobrovolným splněním svých daňových povinností předešly vzniku většiny těchto sankcí (zánik trestnosti díky účinné lítosti, eliminace penále v důsledku podání dodatečného přiznání), tudíž je v jejich zájmu, aby tuto možnost včas využily.

 

<%Anketa72%>

 

Daňová amnestie v zahraničí

Itálie
Už třetí amnestie za deset let začala v říjnu 2009 a dosud se do země vrátil majetek za 85 miliard eur. Italští boháči mohou své peníze zlegalizovat anonymně a do poloviny prosince z přiznaných peněz platili daň pouhých pět procent. Stát očekává, že by se do země mohlo vrátit mezi 280 a 500 miliardami eur, což by mu přineslo 14 miliard eur.

Francie
Na rozdíl od sousední Itálie má tamější amnestie spíše odrazující podmínky. Kdo se přizná, musí zaplatit daně zpětně včetně úroků a ještě 80% daň ze svého nově přiznaného majetku mimo republiku. Když to neudělá a berňák na něj přijde, může přijít o všechno a ještě být trestně stíhán. Také zde byla amnestie prodloužena.

Německo
Podle odhadů z Německa ročně odteče nezdaněných 30 miliard eur zejména do Švýcarska, Lucemburska a Rakouska. V roce 2004 Německo vyhlásilo amnestii – úřady vybraly miliardu eur, čekaly však pětkrát tolik. Němci se teď vydali alternativní cestou a nakupují data uniklá ze zahraničních bank a ukázkově trestají takto usvědčené únikáře.

Velká Británie
Už druhá amnestie začala loni v září. Do půl roku se mohou boháči přiznat ke svým kontům v zahraničí a z peněz zaplatí 10% daň. Podle únorových údajů se přihlásilo na 10 tisíc lidí. Pokud se nepřiznají a úřad na ně přijde, dostanou 30- až 100% penále a hrozí jim vyšetřování pro daňový únik. Předchozí amnestie z roku 2007 vynesla 400 milionů liber.

(NašePeníze.cz, zdroj daňové amnestie v zahraničí: iDNES.cz)

Kam dál?

Firmy se stěhují do daňových rájů, proč?

- České a slovenské firmy využívají jako daňový ráj hlavně Nizozemí

- Daňový kalendář pro rok 2010 - kdy platit jaké daně

- Za světovou krizi mohou také daně

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články