Daňové ráje firmám nemusí vždy ušetřit

21. 7. 2010 – 0:02 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Daňové ráje firmám nemusí vždy ušetřit
Poplatník se v daňovém ráji neschová – pokud se tam fyzicky nepřemístí, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zakládání zahraničních společností kvůli snížení firemních nákladů se stává módní záležitostí; řízení a spravování zahraničních struktur však často přináší neočekávané náklady a rizika, která je snadné přehlédnout.

"I když jsou pořizovací náklady zahraničních společností, řekněme, přijatelné, jen málokdo dokáže přesně vyčíslit náročnost udržení celé struktury v provozu – každá společnost má své správce, zaměstnance, lidský faktor je podstatný. Spolupráce s externími dodavateli je často těžkopádná," upozornil Marek Rosenbaum, managing partner poradenské společnosti Tacoma.

Založení zahraniční společnosti je v současnosti celkem jednoduché a nabízí ho řada subjektů. Snaha po zjednodušení transakce ale nezřídka vede k zanedbávání rizik, která jsou s takovým procesem spojena. Založení holdingu není jen formalita a české daňové právo zná hned několik způsobů, jak finanční prostředky formálně převedené do zahraničí zdanit i v tuzemsku. Například příjmy z pronájmu či prodeje nemovitostí bývají zdanitelné v Česku i přes to, že je inkasuje zahraniční subjekt.

Dividendy se muejí zdanit i ze zahraničí

"Přístup, že je třeba svůj majetek chránit před státem a že vše vyřeší anonymizace, je krátkozraký. Poplatník se v daňovém ráji neschová – pokud se tam fyzicky nepřemístí. Dividendy přijaté ze zahraničí jsou v České republice zdanitelným příjmem, ať mají svůj původ kdekoliv. Pokud je konečný vlastník zahraniční společnosti obyvatelem České republiky nebo pokud má například dané podnikání lokální charakter, je nemožné příjmy od místního zdanění zcela oprostit," uvedl Daniel Kovačovič, senior asistent daňového poradenství Tacoma. Kromě toho je podle něho také stále složitější prokazovat opodstatnění cen účtovaných mezi majetkově nebo jinak (například vzájemnými ujednáními) spřízněnými osobami.

<%Anketa126%>

Ušetřit lze i v České republice

Cestu ke snížení nákladů lze podle odborníků z Tacomy hledat i v českých daňových podmínkách. Zkušenosti řady českých podniků procházejících v době krize nutnou restrukturalizací ukazují, že český právní řád poskytuje nástroje umožňující efektivní a bezpečné nastavení daňové zátěže. České holdingové společnosti mohou navíc využít již existující podnikatelskou infrastrukturu a snížit své náklady například na vedení účetnictví či za poplatky na řízení a administrativu. Důležitým faktorem je také zvýšení důvěryhodnosti u obchodních partnerů a veřejných institucí.

"Stále více velmi efektivních holdingových struktur se opírá výhradně o české právo. I když tato cesta vyžaduje kvalitní odborníky, ukazuje se, že je překvapivě účinná. Každý podnikatel se musí sám za sebe rozhodnout, zda je tak bohatý, aby mohl kupovat levné věci," dodal Rosenbaum.

-Dana Rybáková, mediafax

Kam dál?

- České a slovenské firmy využívají jako daňový ráj hlavně Nizozemí

- Státu docházejí peníze, pošle daňové kontrolory na nejbohatší a nejúspěšnější firmy

- Firmy se stěhují do daňových rájů, proč?

- Které firmy nejvíc naplnily státní pokladnu v loňském roce?

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 22,820 23,000
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články