Datové schránky: komu mají sloužit a jak

3. 3. 2009 – 12:10 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Datové schránky: komu mají sloužit a jak
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr vnitra Ivan Langer a generální ředitel České pošty, s.p., Petr Sedláček dnes podepsali smlouvu o provozování informačního systému datových schránek. Datové schránky mají od 1. 7. 2009 usnadnit lidem komunikaci s úřady.


Datová schránka bude umožňovat komunikaci s veřejnou správou a nahradí používání běžného papírového kontaktu elektronickým. Povinně budou mít datovou schránku právnické osoby, tedy veškeré subjekty veřejné správy, včetně neziskových organizací, a komerční firmy. V případě zájmu si je mohou zřídit i fyzické osoby, občané. Nahradí obálky s modrým pruhem.

- V komunikaci s úřady a přístupnosti k nim se blýská na lepší časy

Správcem informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému Česká pošta. Ta bude na základě podepsané smlouvy zajišťovat provoz celého systému a dále například rozesílání přístupových údajů, helpdesk, callcentrum a další služby pro snadnější využívání datových schránek.

\"Vznik datových schránek znamená, že Česká pošta přijde odhadem na poštovním provozu okolo 800 milionů Kč. Část této ztráty nahradí Poště příjmy z provozování datových schránek, rozhodně to však nebude celá tato částka. Datové schránky jsou však technologický fenomén, kterému se nemůžeme a ani nechceme bránit,\" dodal generální ředitel České pošty Petr Sedláček.

Státu by měly datovéschránky uspořit zhruba 300 milionů korun ročně.

Kromě státní správy budou mít všichni vlastníci datových schránek vše zdarma. Orgány veřejné moci budou platit cenu za odeslanou zprávu, cena za jednu transakci se postupně snižuje s rostoucím počtem odeslaných zpráv.

Jinými slovy - při tvorbě ceny se vycházelo z modelu, že čím více datových zpráv bude posíláno, tím nižší bude jejich cena. Hranice je počítána kumulativně, tzn. ve chvíli, když počet zásilek (datových zpráv) odeslaných za celou dobu provozu všemi orgány veřejné moci překročí např. hranici 33 milionů zásilek, sníží se cena pro všechny uživatele na 15,90 s DPH.


Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,630 24,750
USD 23,270 23,450
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články