Debetní, nebo kreditní karta - moderní a bezpečný platební nástroj?

14. 7. 2009 – 2:57 | Bankovní účty | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Debetní, nebo kreditní karta - moderní a bezpečný platební nástroj?
Debetní, nebo kreditní karta ? Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Debetní nebo kreditní karta? Jaký je rozdíl mezi těmito kartami? Říkáte, že se jedná o ten samý platební nástroj? Víte i Vy, kterou z nich nosíte ve své peněžence? V dnešním díle finančních produktů půjdeme po stopách platebních karet. Připomeneme si jejich vznik, použití a následný vývoj.


Začněme u karet debetních, ty jsou nástrojem, jejichž držitel může čerpat hotovost pouze do výše zůstatku na jeho osobním účtu. Na druhé straně u kreditních karet je možné vybírat hotovost až do výše úvěrového účtu, který byl držiteli karty nastaven na základě individuálního posouzení bonity a pohybuje se kolem trojnásobku jeho příjmu. Abychom výčet typů karet a jejich stručnou charakteristiku ještě doplnili, musíme zmínit tzv. Charge karty. Ty fungují ve své podstatě jako karty kreditní, akorát s tím rozdílem, že jejich dlužnou částku musíte splatit vždy celou do daného data. Tedy ne jako u karet kreditních, kde stačí splatit pouze minimální částku, která bývá nejčastěji 5 nebo 10 % z dlužné částky.

- Výběr z bankomatu v zahraničí se prodraží
- Platební karty: kartou brzo zaplatíte i složenku na poště
- Cashback: Výběr u pokladny příliš neláká
- Ženy utrácejí více, ale mají lepší přehled o svých penězích. Muži více užívají kreditky

„ Z DEBENÍ KARTY LZE ČERPAT HOTOVOST POUZE DO VÝŠE ZŮSTATKU NA VAŠEM OSOBNÍM ÚČTU. „

Historicky první karta, která byla nabídnuta široké veřejnosti, patřila společnosti Western Union Telegraph Company a byla vydána v roce 1914. Zákazníci s ní mohli u této společnosti pouze telefonovat, zasílat telegramy a sloužila de facto jako krátkodobý úvěr. Karta měla přimět spotřebitele k častějšímu využívání služeb této společnosti. Prakticky šlo o věrnostní úvěrovou kartu.

„ Z KREDITNÍ KARTY LZE VYBÍRAT HOTOVOST AŽ DO VÝŠE ÚVĚROVÉHO ÚČTU, KTERÝ VÁM BYL NASTAVEN. „

Přelom přinesl až rok 1950, kdy se uskutečnila legendární večeře Franka McNamara, při které se mu stala nepříjemnost kvůli zapomenuté peněžence v jiném obleku. Tuto trapnou situaci mu pomohl vyřešit až majitel restaurace, který mu jako východisko nabídnul zaplatit celou útratu až na konci měsíce. Po této zkušenosti se McNamar zamyslel nad tím, proč by měli být lidé omezováni pouze hotovostí, kterou u sebe nosí a založil klub - DinersClub. Ten nabízel svým členům úvěrové karty tzv. Charge karty, které sloužily pro bezhotovostní placení v restauracích, které s klubem uzavřely smlouvu. Později bylo možné touto kartou zaplatit také u všech smluvních hotelů a obchodů.

Nárůst počtu vydaných karet a prováděných transakcí se projevoval zejména nárůstem papírových dokladů, které obchodníci zasílali bankám k úhradě. Toto manuální zpracovávání pokladních dokladů bylo vyřešeno až v druhé polovině 70. let 20. století, kdy se začaly objevovat první platební terminály, které výrazně zjednodušili provádění bezhotovostních transakcí. Pro tuto dobu je charakteristický vznik prvního bankomatu, který byl zprovozněn v roce 1967 v londýnském Enfieldu (Barclays Bank).

Vývoj karet šel neúprosně dopředu a pro jednotlivé poskytovatele bylo potřeba zajistit přenos klientských dat. Na kartách se tak začal využívat magnetický proužek. V prvopočátcích docházelo k jeho lehké padělatelnosti, ale časem se ho podařilo upravit tak, aby mohl být bezpečným nositelem všech potřebných údajů. V pozdějším období jako hlavní ochranné prvky sloužili zejména podpisový řádek, fotografie držitele karty nebo ochranný kód takzvaný PIN  kód (Personal Identification Number).

Rokem 1974 přichází do bankovnictví převratná francouzská technologie čipové karty, za jehož zakladatele je považován Francouz Roland Moreno. Jde o osazení platebních karet mikroprocesorem, který je prozatím nejbezpečným nositelem informací. Do budoucna se dá očekávat, že ho bude mít většina karet. Pro úplnost bychom měli také zmínit hybridní platební karty, které tvoří kombinaci magnetického proužku a čipu.

„CELKOVÝ POČET VYDANÝCH PLATEBNÍCH KARET V ČESKÉ REPUBLICE PŘEKROČIL HRANICI 10 MILIÓNŮ KUSŮ.“

A jak to vlastně bylo s prvními platebními kartami v České republice? Do roku 1989 jsme je mohli vidět převážně v rukou cizinců a jejich akceptací byla pověřena cestovní kancelář ČEDOK, která jako jediná přicházela s cizinci do styku. Průkopníkem ve vydávání prvních platebních karet se v Česku stala tehdejší Živnostenská banka, která v roce 1988 začala k tuzexovému účtu nabízet úplně první platební kartu. V posledních letech je trh platebních karet v Česku velmi dynamický a nabídka poskytovatelů velmi široká. Čím dál více přibývá nejen nových karet, ale i nových služeb, které zároveň zvyšují atraktivitu karet.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,410
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články