Dilema: Peníze do městské kasy nebo konec hazardu?

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Nová pravidla na poli hazardu umožňují městům a obcím výrazně omezit hazard. Zároveň však herny na daních odvádí do obecních pokladen nemalé částky, takže radnice teď řeší otázku, zda se raději vzdají peněz z hazardu, nebo budou řešit jeho negativní dopady.

Některá města se raději vzdají zisků z hazardu, než aby museli řešit problémy, které sebou přináší, Foto:SXC

Některá města se raději vzdají zisků z hazardu, než aby museli řešit problémy, které sebou přináší, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Podle výpočtů ministerstva financí by částky plynoucí z daní od provozovatelů automatů několikanásobně překročily výnosy z předchozího roku. Například Praha by oproti loňskému roku, kdy vybrala za hazard 410 milionů korun, mohla letos získat až 924 milionů. Výpočet ministerstva financí vychází z počtu automatů v roce 2010. Magistrát by tedy na tuto částku dosáhl, pokud by navzdory novým pravidlům a kritice občanů herny vůbec neomezil.

Některá města jako třeba Přerov část heren zavře a omezí reklamu na ostatní. Jinde se raději vzdají zisků z hazardu, než aby museli řešit problémy, které sebou přináší. Bojí se, že by je to vyšlo mnohem dráž. V místech s vysokou koncentrací heren mají radnice vyšší náklady například na úklid, či městskou policii, která v jejich okolí dohlíží na pořádek. "Pro rozpočet města je to značná částka, ale patologické dopady hazardu jsou mnohem závažnější," říká Vlastimil Helma, starosta Židlochovic, kde se rozhodli hazard úplně vymýtit.

-Petr Barták | MED

Tagy: hazard zákaz peníze automaty pokladna městská