Dluhy českých domácností dál rostou

- Spotřebitelé autor: red

Dluhy domácností u bank a družstevních záložen vzrostly během ledna o více než dvě miliardy korun na 1,653 bilionu korun. Meziročně se zadlužení domácností zvýšilo o 112 miliard korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů České národní banky (ČNB).

Dluhy českých domácností kontinuálně rostou od února 2016. Nejvíce se domácnosti zadlužují kvůli bydlení. „Úvěry poskytnuté obyvatelstvu udržely tempo růstu předchozího měsíce (+0,3 % meziměsíčně), a to opět díky hypotékám. Jejich celkový objem se zvýšil o 0,8 % meziměsíčně. V lednu bylo poskytnuto 18,8 miliard korun nových hypoték, z toho téměř 10 miliard korun tvořily skutečně nově sjednané obchody bez refinancování,“ uvedla Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank.

Z vývoje objemu nových hypoték je patrné, že v lednu došlo k propadu ve srovnání s rekordním říjnem loňského roku. „Avšak v porovnání například s lednem 2015 není současný objem nových hypoték nijak tragický, když navíc uvážíme podstatně vyšší aktuální úrokovou sazbu lehce nad hranicí 3 %,“ dodala Lenka Kalivodová.

Tagy: dluh domácností

Zdroje: ČTK