Do Česka se hrne dotovaná vojenská technika z USA, obchody schválila vláda

30. 3. 2011 – 12:53 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Do Česka se hrne dotovaná vojenská technika z USA, obchody schválila vláda
Celkem se u dodávek vojenského materiálu a služeb jedná o 11 smluv mezi českým ministerstvem obrany a vládou Spojených států, Foto:ARMY | zdroj: NašePeníze.cz

Přes 400 radiostanic, bezmála 700 ručních přijímačů GPS nebo 90 leteckých brýlí pro noční vidění jsou příklady zařízení, která by měla česká armáda získat v nadcházejících šesti letech od USA. Kontrakty dotované tamní vládou ve středu potvrdil kabinet Petra Nečase (ODS).

Mezi vojenskou technikou, která má zamířit ze Spojených států do Česka, je například radiokomunikační systém Harris, laserové dálkoměry VIPER II, dva kulomety BR M2 HB, 16 útočných pušek M6A2 i 14 tisíc nábojů. Součástí připravených dodávek je také školení a příslušenství.

Za většinu armádního artiklu by ministerstvo obrany mělo zaplatit jen clo a DPH a také uhradit náklady na dopravu do ČR. Samotnou cenu zařízení uhradí Američané, kteří financují export svého vojenského materiálu a služeb do spřátelených zemí pomocí programů zahraniční pomoci vlády USA.

Armáda pořádá výprodej, v nabídce jsou kulomety, samopaly i pistole

Výjimkami, za které by měl český rezort obrany zaplatit i pořizovací hodnotu materiálu, jsou část vojenských přijímačů GPS a sada letecké techniky. Za 540 vojenských GPS přijímačů má armáda vydat zhruba 33 milionů korun. Set 90 leteckých brýlí pro noční vidění, 120 sad kyslíkového vybavení, 114 leteckých přileb a obličejových štítů spolu s výcvikem a údržbou i dalšími doplňky letecké výbavy mají vyjít Česko na necelých 30 milionů korun.

"Uvedený způsob akvizice je pro Českou republiku jedinečnou možností pro pořízení špičkové vojenské techniky, kterou není možné získat jiným vhodnějším způsobem než mezivládní smlouvou s USA," konstatovalo v předkládací zprávě ministerstvo obrany a dodalo: "Významnou část nákladů na realizaci smlouvy nese vláda USA. Za těchto podmínek se jedná o efektivní, účelné a hospodárné využití prostředků státního rozpočtu."

Celkem se u dodávek vojenského materiálu a služeb jedná o 11 smluv mezi českým ministerstvem obrany a vládou Spojených států. Osm z nich, kde se nejstarší datuje k 11. prosinci 2008, je už podepsaných, další tři kontrakty předložené Američany v lednu letošního roku na český armádní souhlas teprve čekají.

Na ministerstvu obrany mají obchod s USA na starosti ředitel sekce vyzbrojování a zároveň náměstek ministra obrany Rudolf Blažek a jeho zástupce, ředitel odboru řízení vyzbrojování Pavel Černý.

Šéf rezortu obrany Alexandr Vondra (ODS) požádal premiéra Nečase o zařazení projednání smluv na jednání vlády dopisem z 16. března. Na základě zákonné výjimky si vymínil, aby se do připomínkového řízení zapojilo jen ministerstvo průmyslu a obchodu, které vzneslo pouze dvě technické připomínky.

Vláda USA financuje export vojenské techniky pomocí programů Foreign Military Sales, Foreign Military Financing a Coalition Solidarity Fund. Smlouvy s Českou republikou mají šestileté trvání, obchody mají probíhat od letošního roku do roku 2016 a za doprava materiálu má ministerstvo obrany zaplatit odhadem milion korun ročně.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,400
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články