Do důchodu půjdeme v 65 letech, kdy však bude další změna?

- Penze autor: Martin Slapnička

Kdy půjdou do penze dnešní třicátníci se nedá prakticky určit. Vláda sice nějaký věk odchodu do důchodu slibuje, nicméně s novou vládou mohou přijít také jiné sliby.

Ilustrační foto

Ilustrační foto , zdroj: freeimages.com

Na aktuálně novém návrhu odchodu do důchodu se shodli zástupci vládních stran. Podle něj budou lidé narození před rokem 1971 odcházet do důchodu v 65 letech.

Nový návrh má dle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) začít platit už příští rok. „Tak jako ostatní návrhy, počítáme s tím, že by měl platit od roku 2017,“ řekla ministryně Marksová.

V současné době není hranice nástupu do penze pevně stanovena. Každým rokem se zvyšuje u mužů o 2 měsíce a u žen o 4 měsíce. Délka penze, kterou senioři a seniorky pobírají, se postupně prodlužuje. Mezitím co v roce 2000 důchod mužů trval v průměru 16,8 roku a žen 22,7 roku, loni u mužů 19 let a u žen 27,1 roku. Doba kterou lidé stráví na penzi je průměrně 23,6 roku. Vyplývá to ze statistické ročenky důchodového pojištění, kterou vydala Česká správa sociálního zabezpečení.

Tagy: důchod penze odchod do důchodu věk

Zdroje: E15