Do prvého vypnutí analogového vysílání v Praze zbývá 80 dnů

9. 2. 2009 – 10:21 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Do prvého vypnutí analogového vysílání v Praze zbývá 80 dnů
Foto:sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Přechod na digitální TV vysílání čeká část Pražanů již za tři měsíce. Dne 30. dubna dojde k vypnutí vysílače Praha - Žižkov. Na lednové tiskové konferenci Národní koordinační skupiny (NKS) předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák upozornil, že se obyvatelé Prahy nemusejí obávat úplné analogové tmy.

Na mapách pokrytí, které lze najít i na stánkách www.ctu.cz (digitální vysílání) je zřejmé, že po vypnutí vysílače Praha - Žižkov většina Prahy bude mít stále dostupný analogový signál z vysílače Cukrák. Jedinou výjimku tvoří část diváků televize Prima, kteří již nebudou mít (zejména v severních částech Prahy a okolí) dostupný žádný analogový signál této stanice. Ale i pro tyto diváky platí, že mají tento program dostupný digitálně již nyní.


 Čtěte také:
- České Radiokomunikace podepsaly smlouvy s televizemi Nova a Prima a spustily svůj multiplex 2

Pokud na konci dubna přijdou Pražané o vysílání, budou muset přeorientovat svůj příjem na vysílač Cukrák a nebo si pořídit set-top-box a již přijímat digitálně všechny programy (tedy ČT1, ČT2, ČT4, ČT24, NOVA, PRIMA, NOVA Cinema, Z1, TV Barrandov a další). Úprava anténního systému je však nezbytná v obou případech. Digitální vysílání, které už podle průzkumu přijímá 29% obyvatel Prahy (a dalších 29 % uvádí, že přijímá televizní signál analogově i digitálně) je dostupné nejméně od podzimu minulého roku na celém území Prahy. Jakákoliv orientace na jiný analogový signál je řešením s pouze časově omezenou platností.

O podrobnostech přechodu na digitální TV vysílání budou obyvatelé Prahy informování prostřednictvím informační kampaně. Pražané získají informace například z informačního letáku, který bude distribuován do všech poštovních schránek na území Prahy. Podle aktuálního pravidelného průzkumu je o přechodu na digitální vysílání informováno 96 % Pražanů. Z informací NKS i výsledků průzkumu je zřejmé, že se kampaň zaměří především na praktické informace a také pražská specifika, jako jsou například společné televizní antény Souhrnné informace o tom, jak přejít z analogového na digitální televizní vysílání, nabízí webová stránka www.digitalne.tv.

Koho se vypnutí analogového signálu z vysílače Praha - Žižkov konkrétně dotkne, odhalí speciální piktogram (nebo jiný způsob upozornění na obrazovce), který se přímo ve vysílání programů všech tří celoplošných televizí objeví postupně od začátku února. Ti, kterým se piktogram nezobrazí, mají ještě čas na pořízení set-top boxů, či koupi nových televizních přijímačů umožňujících příjem digitálního vysílání, do října 2009, kdy bude vypnuto analogové televizní vysílání i z vysílače Cukrák.

Podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka zbývá cca 1000 dní do úplného vypnutí analogového šíření televizního signálu v České republice. Jedním z principů Technického plánu přechodu (TPP) a zároveň úkolem ČTÚ je podle něj to, aby v konečné fázi bylo dosaženo stejného rozsahu pokrytí jako u současného analogového vysílání. Současný stav pokrytí digitálním signálem činí v síti České televize (1) 58 % obyvatel České republiky, v síti pro komerční televize (2) 53 % a v síti 3 asi 45 %.

Zájem diváků o přechod na digitální vysílání není podle Pavla Dvořáka zanedbatelný, protože zhruba 60 % z nich chce přejít na digitální příjem ještě před vypnutím analogového šíření. Důležitou podmínkou dobrého příjmu digitálního signálu je i to, aby byly potřebným způsobem upraveny antény, resp. společné antény. Při ověřování stížností obyvatel na dostupnost digitálního televizního signálu je zpravidla jako příčina identifikována stará či neupravená anténa, resp. společná anténa.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,190 25,310
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články