Dodavatelé elektřiny začali vydávat nové ceníky

11. 11. 2013 – 12:10 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dodavatelé elektřiny začali vydávat nové ceníky
V průběhu listopadu zveřejní Energetický regulační úřad distribuční ceny na rok 2014. Dá se předpokládat, že většina dodavatelů zveřejní své ceníky do konce listopadu, aby nové ceníky byly platné od 1.1.2014, Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

České domácnosti, které využívají elektřinu na svícení a napájení běžných spotřebičů, ušetří příští rok za energii až několik stovek korun. Ještě více si polepší ti, kteří na elektřinu i topí, jejich úspory by se mohly vyšplhat až na tisíce korun.

Energetický regulační úřad chystá od nového roku snížení cen distribuce silové elektřiny. To znamená, že cena elektřiny bude pro konečné spotřebitele nižší o více než 10 %.

"V průběhu listopadu zveřejní Energetický regulační úřad distribuční ceny na rok 2014. Dá se předpokládat, že většina dodavatelů zveřejní své ceníky do konce listopadu, aby nové ceníky byly platné od 1.1.2014," radí finanční expert Tomáš Suchý.

U podnikatelů se u určitých dodavatelů slevy pohybují v rozmezí 12 až 17 procent, zatímco u domácností to je 12 až 19 procent. Například malé pekařství se spotřebou 50 MWh by mohlo uspořit přes 20 000 korun.

Z modelových výpočtů srovnávacích kalkulaček vyplývá, že ceny za elektřinu proti letošnímu roku poklesnou a zároveň zůstane zachováno poměrně široké cenové rozpětí mezi jednotlivými dodavateli.

Pro náš příklad si vezmeme domácnost, jejíž roční spotřeba elektřiny je 2 200 kWh. Distribuční sazba D02d (nejběžnější, kterou české domácnosti užívají). Výše jističe 3 x 25 A. Domácnost, která elektřinou svítí a napájí běžné spotřebiče.

Ceny elektřiny

Zatím nejlevnější nabídku připravila společnost Fosfa. Tarif "Elektřina" u ní lze u obvyklé spotřeby 2,2 MWh pořídit za 12 056 Kč ročně. V tomto roce se přitom ceny pro stejnou spotřebu u dodavatelů energie pohybovaly mezi 13 026 - 14 610 Kč. Do ceníku se zatím nepromítla nová cena distribuce, která bude známa na konci listopadu. Energetický regulační úřad však již dříve avizoval, že tato nezanedbatelná složka ceny elektřiny by měla rovněž klesnout, a to v průměru o 5 procent.

“Úspora, kterou v příštím roce domácnosti pocítí díky měnícím se ceníkům, nemusí být konečná. Další stovky korun lze ušetřit přechodem k některému z alternativních dodavatelů,“ zakočnil Michal Hardyn.

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články