Dovolená v okolních zemích zlevní, díky silné koruně

24. 5. 2021 – 8:19 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dovolená v okolních zemích zlevní, díky silné koruně
Dovolená v oblíbených destinacích vyjde Čechy levněji než v minulých letech | zdroj: Pixabay

Dovolená v zahraničí může Čechy vyjít až o několik tisíc levněji než v předchozích letech, tedy pokud jako destinaci zvolí některou z okolních zemí. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading. Může za to výrazné posílení koruny vůči měnám sousedních států, ta je momentálně nejsilnější z měn Visegrádské čtyřky.

Proti polské měně koruna už téměř dorovnala nejsilnější úrovně od roku 2012. Od května minulého roku posílila koruna proti zlotému o téměř šest procent. To částečně kompenzuje tamní růst spotřebitelských cen za poslední rok o 4,3 procenta. Průměrná cena dovolené v Polsku pro jednu osobu vyjde na 1800 zlotých, což v přepočtu na koruny znamená proti minulému roku pokles o téměř 600 Kč. Ceny potravin za poslední rok tam vzrostly o 1,2 procenta. Litr benzinu vyjde v Polsku v přepočtu na 29,50 Kč.

Inflace začátkem roku zrychlila v Chorvatsku. Poté, co se během pandemie propadla do záporných hodnot, v dubnu vzrostla až na 2,1 procenta, což se projeví do růstu mezd a bude následně tlačit na růst cen spotřebitelského zboží v zemi. Mírný růst cen je podle analýzy cítit především v energiích, ale dá se čekat i růst cen za ubytování. Ceny potravin naopak klesly o procento. Litr benzinu v Chorvatsku aktuálně stojí v přepočtu 34,84 Kč. Zlevňovat nákupy by měla také silnější koruna, která za poslední rok zpevnila proti kuně o 3,6 procenta.

Levný benzín

„Výhodnější může být tankování v sousedních zemích. Například ve Slovinsku koupíte litr benzinu v přepočtu za 30 Kč nebo v Maďarsku za 30,77 Kč. Chorvatská centrální banka drží již šest let úrokové sazby beze změny a na kurzu chorvatské kuny by se tak nic zásadního měnit nemělo,“ uvedl analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Jednou z atraktivních destinací může být Bulharsko. Za poslední rok ceny v zemi výrazně nevzrostly a koruna je od května 2020 proti bulharskému leva o 7,5 procenta silnější. Při ceně průměrné dovolené 700 leva pro jednu osobu jde o zlevnění o více než 700 Kč. Zároveň se tam tankuje nejlevněji v celé Evropě. Litr benzinu vyjde na 26,2 Kč. Ceny potravin a ubytování během pandemie výrazně klesly, ale s rostoucí poptávkou lze očekávat, že ceny budou mírně růst. Brzdit by je ale měla právě silnější koruna, dodal Hájek.

Domácí měna je výrazně silnější i k euru, s nímž se platí v Německu, Rakousku a Slovensku, a k dolaru. Americkou měnou se platí zejména v mimoevropských destinacích.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,920 22,100
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články