Drábek chce zvýšit životní a existenční minimum

21. 10. 2011 – 20:13 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek chce zvýšit životní a existenční minimum
Životní minimum ani existenční minimum nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Životní minimum by mělo od ledna stoupnout o 284 korun na 3410 korun měsíčně, existenční minimum by se mělo zvýšit na 2200 korun na měsíc. Devítiprocentní zvýšení navrhuje vládě ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), informovalo v pátek tiskové oddělení jeho rezortu.

"Důvodem valorizace k 1. 1. 2012 je zejména zohlednění úprav snížené sazby DPH od ledna 2012," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí. Životní ani existenční minimum se neměnilo od ledna 2007 a Drábkův materiál je nyní v připomínkovém řízení.

Podle valorizační podmínky uvedené v zákoně o životním a existenčním minimu vláda může částky životního minima a částku existenčního minima zvýšit svým nařízením v pravidelném termínu od 1. ledna, pokud vzrostou náklady na výživu a ostatní základní potřeby v rozhodném období alespoň o pět procent.

Životní minimum je stanovené jako minimální společensky uznanou hranici peněžních příjmů fyzických osob k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Existenční minimum je stanovené jako minimální hranici peněžních příjmů osob. Lidé by za ni měli být schopni nakoupit jídlo a dalších základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Životní minimum ani existenční minimum nezahrnuje nezbytné náklady na bydlení. Problematika se řeší v rámci systémů pomoci v hmotné nouzi a státní sociální podpory.

Částky životního minima jsou odstupňovány podle pořadí osob v domácnosti a věku nezaopatřených dětí. Existenční minimum má částku jednotnou.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,380
USD 21,910 22,090
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články