Drábek: Minimální mzda by se měla lišit podle regionů. Ekonom nápad chválí

4. 11. 2010 – 20:21 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Minimální mzda by se měla lišit podle regionů. Ekonom nápad chválí
Minimální mzda je v současnosti zákonem stanovena na částku 8 000 korun měsíčně, Foto:Google | zdroj: NašePeníze.cz

Minimální mzda by se v Česku měla lišit podle jednotlivých regionů, je přesvědčený ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Návrh připravuje a bude o něm jednat s odbory a zaměstnavateli.

"Je to vynikající návrh, který snižuje rigiditu a škodlivost institutu minimální mzdy," tvrdí ekonom David Marek z Patria Finance. Zejména v chudších regionech se podle jeho slov může stát, že některá pracovní místa zůstávají v současnosti neobsazená, protože minimální mzda je vyšší, než jakou si potenciální zaměstnavatel může dovolit.

 

TIP: Mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy, Minimální mzda

 

Ministr je přesvědčený, že jsou v jednotlivých krajích velké rozdíly v nekvalifikované práci, a ty by chtěl tímto opatřením odstranit.

 

<%Anketa221%>

 

Svazu průmyslu a dopravy ČR se k připravovanému návrhu zatím nechce příliš vyjadřovat, protože nezná podrobnosti. "Jsme ovšem spíše skeptičtí, v tomto opatření vidíme celou řadu rizik," sdělil Mediafaxu Milan Mostýn, tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Jaká je minimální mzda?

 

Minimální mzda je v současnosti zákonem stanovena na částku 8 000 korun měsíčně. Tento údaj je však platný jen pro zcela nekvalifikované profese, ostatní zaměstnanci mají garantovanou mzdu obvykle vyšší, neboť bývá stanovena tzv. úrovněmi zaručené mzdy. Ty bývají ve srovnání s minimální mzdou vyšší.

-Jiří Táborský,Mediafax

K tématu:

- Minimální mzda může být klidně ke dvanácti tisícům

- Minimální evropská mzda má zabránit chudobě

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,610 23,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články