Drábek: Sociální reforma se zdravotně postižených nijak razantně nedotkne

18. 3. 2011 – 17:29 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Sociální reforma se zdravotně postižených nijak razantně nedotkne
Chystanou Reformu kritizovala zejména Národní rada osob se zdravotním postižením, Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) uklidňuje zdravotně postižené, že pro ně nebudou mít plánované sociální reformy takové nepříjemné dopady, jak tvrdí Národní rada osob se zdravotním postižením. Ministr to napsal v otevřeném dopise, který zveřejnil v pátek.

Ministr nesouhlasí s celou řadou argumentů, které reformu doprovázejí. "Není pravda, že dochází ke snižování státní podpory sociálně a zdravotně handicapovaným, nebo že by se rušily průkazky TP, ZTP a ZTP/ P," říká ministr.

Celkový objem peněz na dávky pro zdravotně postižené zůstává podle něj téměř beze změn. "Pro ilustraci: v roce 2010 bylo na tuto oblast z rozpočtu vynaloženo téměř 66 miliard, v roce letošním to je 64 miliard a v roce příštím je plánováno opět 66 miliard korun. Hledáme zejména úspory na straně administrace celého systému, který je nepřehledný, neefektivní a drahý," uvedl Drábek.

U průkazek ministr tvrdí, že dochází pouze k obměně nosiče těchto výhod. "Průkazy budou nahrazeny novými typy, a to navíc v průběhu dvou let, tedy s dostatečnou časovou rezervou, po kterou budou platit oba typy průkazek," podotkl ministr.

Pravdou není podle něj ani rušení příspěvku na nákup motorového vozidla. "Tady dochází pouze k tomu, že se změní způsob vyplácení dávky," sdělil Drábek.

Ministr odmítá i zhoršení dostupnosti kompenzačních pomůcek. "Jde o účelové tvrzení založené na slučování dávek, které neznamená snížení podpory, ale pouze zjednodušení systému. Navíc, po vzájemné dohodě se sociálními partnery dospělo ministerstvo k zavedení spoluúčasti klienta na pořizování kompenzační pomůcky, která má dosahovat maximálně desetiny nákupní ceny," uzavřel ministr.

Chystanou Reformu kritizovala zejména Národní rada osob se zdravotním postižením. Ta také na úterý svolala protest na prostranství mezi ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví.

 

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články