Drábek: Současnou podporu osob se zdravotním postižením stát neufinancuje

15. 9. 2010 – 20:57 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Drábek: Současnou podporu osob se zdravotním postižením stát neufinancuje
Drábek uznal, že problém je sociální příplatek, koaliční dohoda totiž předpokládá jeho zrušení, Foto: TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) obhajoval při svém vystoupení na republikovém sjezdu Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) chystané úspory v sociální oblasti.

Proti tomu se postavil další z hostů diskuse, poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD).

Drábek upozornil, že na podporu osob se zdravotním postižením jde 25 miliard korun ročně, ale všechny služby je podle něj obtížné z veřejných peněz zaplatit. "Nechceme snižovat příspěvky na péči, kromě příspěvku na péči prvního stupně pro dospělé. Ten nyní využívá přes 100 tisíc lidí, z nichž 70 % je starších 65 let. To je neufinancovatelné," řekl Drábek. Příspěvek na péči prvního stupně pro děti by však měl být zachován stejně jako příspěvky druhého, třetího a čtvrtého stupně.

Ministr také oznámil, že se vláda rozhodla snížit příspěvek na péči z 2000 na 800 korun měsíčně. Tento krok jej netěší a těžce se mu je před NRZP obhajuje. Na druhou stranu dobrou zprávou podle Drábka je, že ministerstvo přeskupilo dotace na sociální služby tak, aby příští bylo k dispozici šest miliard korun na základní servis sociálních služeb.

Poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD) však s Drábkem polemizoval. "Stát může spořit jinde, ale na osobách se zdravotním postižením by šetřit neměl. Finanční prostředky v této oblasti by měly v této oblasti zůstat," řekl.

Upozornil také na to, že stále existuje velký rozdíl v dostupnosti sociálních služeb mezi metropolemi a venkovem, kde jich je nedostatek. "Rozsah, kvalita a dostupnost sociálních služeb se musí rozšiřovat," prohlásil Škromach.

Příspěvek na péči by podle Škromacha neměl v žádném případě kompenzovat všechny výdaje státu na sociální péči. Je třeba financovat další vzdělávací a poradenské projekty a pokračovat v trendu, který započal přijetím zákona o sociálních službách.

Drábek uznal, že problém je sociální příplatek, koaliční dohoda totiž předpokládá jeho zrušení. To by znamenalo složitou situaci pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením. "Do legislativního návrhu jsme zapracovali způsob částečné kompenzace, aby při souběhu s příspěvkem na péči nebyl redukován rodičovský příspěvek," vysvětlil.

Ministr si je podle svých slov vědom problémů a nejistoty, které pociťují poskytovatelé sociálních služeb, a slíbil předvídatelný a stabilní systém rozdělování dotací. "Je třeba zajistit včasné rozdělení peněz tak, aby poskytovatelé sociálních služeb měli jistotu už v prvním měsíci příštího roku a věděli, jakým způsobem budou moci plánovat své finanční hospodaření," uvedl Drábek. K financování sociálních služeb však vyzval i kraje. "Není možné, aby se kraj, který zřizuje sociální zařízení, nepodílel na jeho financování," prohlásil na závěr.

-Petra Kotvová, Mediafax

Kam dál?

- Příspěvek na péči: Stát vyplatil témeř 19 mld korun. Kdo má na něj nárok?

- České úřady rozhodují o příspěvcích na péči o invalidy dlouho a špatně, řada lidí během řízení zemře

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články