Dráhy chtějí prodat pražské Masarykovo nádraží za desetinu ceny

6. 10. 2011 – 19:50 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Dráhy chtějí prodat pražské Masarykovo nádraží za desetinu ceny
Pozemky v centru Prahy stojí podle cenové mapy 35 až 50 tisíc korun za metr, Foto:realit.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Lukrativní pozemek o výměře 7,5 hektaru v centru hlavního města Prahy – Masarykovo nádraží – chce Dozorčí rada Českých drah (ČD) prodat levněji, než jaká je jeho cena. Podle informací serveru Aktuálně.cz, které zveřejnil ve čtvrtek, by České dráhy měly přijít o 2,5 miliardy korun.

Novým majitelem má být společnost Masaryk Station Development, o kterou má zájem finanční skupina Penta Investments.

Za metr čtvereční by kupec okamžitě zaplatil tři a půl tisíce korun, přitom pozemky v centru Prahy stojí podle cenové mapy 35 až 50 tisíc korun za metr, informuje dále server. Dráhy tak prý přijdou o dvě a půl miliardy korun.

V dozorčí radě Českých drah zasedají především politici v čele s náměstkem ministra dopravy Lukášem Hamplem z Věcí veřejných, zastoupení mají také TOP 09, občanská i sociální demokracie. Aktuálně.cz získalo informace o chystaném prodeji Masarykova nádraží ze tří na sobě nezávislých zdrojů a mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský ji výslovně nepopřel.

Na přímý dotaz pak nevyloučil ani informaci, že prodej nádraží prosazuje představenstvo Českých drah. "Určitá jednání už proběhla," připustil.

Podle informací Aktuálně.cz se mělo o osudu nádraží rozhodnout už tento pátek. To mluvčí popřel. Řádné zasedání dozorčí rady prý proběhne ve čtvrtek 13. října a prodej nádraží v programu není.

Odklad jednání dozorčí rady potvrdil i Marek Illiaš z tiskového oddělení ministerstva dopravy: "Hledá se náhradní termín," uvedl Illiaš.

Informace Aktuálně.cz hovoří také o tom, že zároveň byl zrušen dosavadní projekt na rozvoj Masarykova nádraží, na němž měla končit rychlodráha spojující pražské centrum s ruzyňským letištěm a s Kladnem.

Dráhy chtějí prodat i pozemky, na kterých se měly koleje pro rychlodráhu položit. Cestující z Kladna nebo z Ruzyně se tak po kolejích dostanou nejdál do Dejvic.

Penta Investments projevuje o pozemky pod Masarykovým nádražím a v jeho bezprostředním okolí zájem už delší čas. V sousedství společnosti totiž už patří pozemky a budovy po bývalém Rudém právu (České polygrafii) a spojením těchto lokalit by vzniklo unikátní území vhodné pro přestavbu.

"Ano, potvrzuji, že jednáme s Masaryk Station Investment, máme zájem o zmíněné pozemky," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Penty Martin Danko.

Masaryk Station Investment je většinovým vlastníkem ve společnosti Masaryk Station Development, která spolu s Českými drahami vlastní pozemky pod Masarykovým nádražím a má na ně předkupní právo.

"Čekáme, jak se jednání mezi Českými drahami a Masaryk Station Investment vyvinou, ale pokud by tato společnost vlastnila zmíněné pozemky, rádi bychom ji získali. Pro nás to má s ohledem na dřívější investici do sousedních nemovitostí smysl," uvedl Danko.

Že by už nyní existovalo mezi Masaryk Station Investment a společností Penta Ivestments personální propojení, Penta vylučuje, v obchodním rejstříku nelze tuto informaci potvrdit.

Akcie Masaryk Station Investment jsou podle zápisu z června letošního roku rovným dílem rozděleny mezi firmy SUDOP Group a Morávka Centrum. SUDOP Group je velká projekční firma z Prahy, která patří jejím manažerům. Morávka Centrum měla v létě celkem šest majitelů. Téměř čtvrtinu akcií vlastnila firma MC Group z nizozemského Eindhovenu, další velký podíl patří švýcarskému občanovi Janu Vítkovi, ke společníkům patří také anonymní akciová společnost Ingrail, kterou před třemi lety zakládaly dvě slovenské firmy.

Právě prostřednictvím zahraničních firem může společnost Masaryk Station Investment ovládat neznámý tuzemský investor.

Podle zdrojů Aktuálně.cz je návrh smlouvy takový, že Masaryk Station Investment zaplatí za každý metr čtvereční pozemku 8064 korun. Okamžitě však musí uhradit za metr jen 3500 korun a zbytek doplatí během deseti let.

Mluvčí drah Šťáhlavský se k otázkám Aktuálně.cz na toto téma nevyjádřil.

Své nejcennější pozemky by tak dráhy prodaly za 262 milionů korun.

Plánovaný prodej nádraží způsobil podle informací Aktuálně.cz roztržku mezi generálním ředitelem Českých drah Petrem Žaludou a jeho náměstkem pro správu majetku Milanem Matzenauerem, který prodej odsuzuje.

Mladá fronta Dnes zveřejnila spekulace o tom, že valná hromada Českých drah v nejbližších dnech rozhodne o odvolání jednoho, případně obou manažerů.

 

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články