Družstevní záložny loni prodělaly 60 mil. Kč

21. 3. 2018 – 17:09 | Banky | Martin Slapnička | Diskuze:

Družstevní záložny loni prodělaly 60 mil. Kč
zdroj: freeimages.com

Družstevním záložnám působícím v Čerské republice loňský rok nepřál. Celkem poklesla jejich členská základna, nově přišlo do kampeliček necelých 2 500 klientů a dohromady prodělaly téměř 60 mil. Kč. Postupně se stávají radši bankami.

„Sektor kampeliček prochází těžkým obdobím. Hlavním důvodem je relativně nová regulace, která kampeličkám omezuje růst jen do určité výše aktiv, omezuje určitým způsobem úročení vkladů a zvyšuje příspěvek na pojištění vkladů,“ uvedl Martin Mašát, ekonom Partners Financial Services.

Každý klient družstevní záložny musí vložit 10 % svého vkladu do základního jmění kampeličky, aby byl jeho vklad úročen. Tím de facto v případě krachu záložny získá náhradu vkladu nižší než v bankách – pojištění vkladů se netýká členského vkladu v družstvu.

„Záložny tak měly v zásadě tři možnosti: transformovat se na banku, zpomalit svůj růst nebo riskovat uložení opatření k nápravě s rizikem ztráty licence,“ dodal Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentrum.

Bankovní licenci získaly historicky jen dvě družstevní záložny – Fio, která žádala o bankovní licenci pro svého obchodníka s cennými papíry, a Creditas, která se tak stala reálně první přeměněnou družstevní záložnou na banku. O bankovní licenci v současnosti žádá kampelička Moravský peněžní ústav.

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články