Družstevní záložny loni prodělaly 60 mil. Kč

- Banky autor: Martin Slapnička

Družstevním záložnám působícím v Čerské republice loňský rok nepřál. Celkem poklesla jejich členská základna, nově přišlo do kampeliček necelých 2 500 klientů a dohromady prodělaly téměř 60 mil. Kč. Postupně se stávají radši bankami.

zdroj: freeimages.com

„Sektor kampeliček prochází těžkým obdobím. Hlavním důvodem je relativně nová regulace, která kampeličkám omezuje růst jen do určité výše aktiv, omezuje určitým způsobem úročení vkladů a zvyšuje příspěvek na pojištění vkladů,“ uvedl Martin Mašát, ekonom Partners Financial Services.

Každý klient družstevní záložny musí vložit 10 % svého vkladu do základního jmění kampeličky, aby byl jeho vklad úročen. Tím de facto v případě krachu záložny získá náhradu vkladu nižší než v bankách – pojištění vkladů se netýká členského vkladu v družstvu.

„Záložny tak měly v zásadě tři možnosti: transformovat se na banku, zpomalit svůj růst nebo riskovat uložení opatření k nápravě s rizikem ztráty licence,“ dodal Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentrum.

Bankovní licenci získaly historicky jen dvě družstevní záložny – Fio, která žádala o bankovní licenci pro svého obchodníka s cennými papíry, a Creditas, která se tak stala reálně první přeměněnou družstevní záložnou na banku. O bankovní licenci v současnosti žádá kampelička Moravský peněžní ústav.

Tagy: banky zisk Družstevní záložny družstevní záložna

Zdroje: E15