Důchodci chtějí rychlejší růst penzí, pletou si však pojištění se spořením

16. 9. 2010 – 19:42 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Důchodci chtějí rychlejší růst penzí, pletou si však pojištění se spořením
Důchodci se prý nemají kam stěhovat, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Rada seniorů požaduje navýšit procentní výměru důchodů o 6,6 procent, valorizace penzí je nedostatečná, řekl ve čtvrtek předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Inspiraci v navyšování penzí by si prý česká vláda měla vzít na Slovensku nebo ve Švýcarsku.

 

TIP: Jak má vypadat úspěšný důchodový systém?

 

Rada seniorů požaduje příplatek k důchodu navýšit o stejný počet procentních bodů, o jaký požaduje navýšit procentní výměru důchodů z důchodového pojištění, tedy nikoliv o 3,9 procent, ale o 6,6 procent, oznámil Pernes.

"My si vážíme toho, že vláda valorizuje penze, ale valorizaci považujeme za nedostatečnou. Okolní země jsou na tom lépe," prohlásil Pernes. Zmínil například penzijní systém Slovenské republiky a Švýcarska. Zde prý penze pravidelně navyšují i podle růstu nominálních mezd.

Dnes se u nás do pravidelného růstu penzí počítá kromě růstu cen ještě třetina růstu reálných platů. Průměrný měsíční důchod tak bude od roku 2012 růst o 150 až 170 korun pomaleji než dnes.

 

Spočítejte si:

- Starobní důchod od státu,

- Kolik si naspoříte na stáří: Penzijní připojištění

 

"Valorizace by měla být taková, že by se reálná penze zachovala po celou dobu jejího pobírání," myslí si Pernes. "Senioři si na penze spoří celý život, tak je musí dostat. Bez ochoty vlády však nedostanou," dodal. (Odvod na sociálním pojištění není spoření, ale jedná se o důchodové pojištění. Z něj jsou vypláceny penze současným penzistům.  - poznámka redakce NašePeníze.cz. Více například v článku " Důchodové pojištění je vysoká "rovná daň" ").

Zatímco počet důchodců se za poslední rok zvýšil o 40 tisích, počet poplatníků pojistného na důchodové pojištění poklesl o téměř 80 tisíc. Více v článcích "Důchodců je v Česku už téměř 2,8 milionu. Průměrný věk: 68 let" a " Průměrný starobní důchod je 10 065 korun, na jednoho důchodce platí 2,19 lidí".

Pernes řekl, že situaci důchodců ohrožuje i deregulace nájemného. Ve spojení s očekávaným zdražením elektřiny a dalších služeb prý podle oficiálních průzkumů ohrožuje asi sedm tisíc samostatně žijících důchodců v nájemních bytech v Praze.

"Požadujeme zavedení sektoru sociálních bytů. Důchodci se nemají kam stěhovat, malometrážních bytů je málo," vysvětlil Pernes.

-Karolina Brožová, Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Důchodců je v Česku už téměř 2,8 milionu. Průměrný věk: 68 let

- Kolik si spořit na důchod? Šetří půlka lidí, ale většinou málo

- Spoření na důchod si většina Čechů podle průzkumu nemůže dovolit

- Mladí si musí naspořit na důchod sami, mají na to dost času

- Penzijní reformu zaplatí i důchodci

- Důchodové pojištění: Kolik skutečně platíme?

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články